Laureaci nagrody

Gwarancje Kultury 2015

Już po raz dziesiąty zostały wręczone doroczne nagrody TVP Kultura dla najciekawszych osobowości i zjawisk w kulturze minionego sezonu. Laureaci wyłonieni zostali w dziewięciu kategoriach: Literatura, Film, Teatr, Muzyka poważna, Muzyka – Jazz, rock i inne, Sztuki wizualne, Kultura w sieci, Supergwarancja Kultury. O przyznaniu nagród zadecydowali redaktorzy TVP Kultura, na podstawie nominacji zgłoszonych przez krytyków współpracujących z kanałem. Laureata w kategorii Kultura w sieci tradycyjnie wybrali internauci.

Wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia w trakcie uroczystej gali z okazji 10-lecia TVP Kultura w siedzibie Telewizji Polskiej. Gospodarzami wieczoru byli: Dyrektor Anteny - Katarzyna Janowska oraz Max Cegielski. TVP Kultura transmitowała wydarzenie na żywo, internauci mogli je śledzić także na nowej stronie internetowej kanału (www.tvpkultura.tvp.pl). Laureaci otrzymali statuetki w kształcie telewizorów z nowym logotypem TVP Kultura.

Tegoroczne Gwarancje Kultury otrzymali:

Literatura - Olga Tokarczuk - „Księgi Jakubowe"
Za dzieło na miarę wielkiej powieściowej tradycji, za nowe odczytanie historii Polski, odkrycie jej wielokulturowości, złożoności dziejów oraz mechanizmów decydujących o losach narodów. Za powieść, w której misterny realizm splata się z mistycyzmem.

Film - Małgorzata Szumowska - „Body/Ciało"
Za wykreowanie intrygującej wizji świata, w którym doskonale prowadzeni aktorzy stworzyli wybitne kreacje. Za niecodzienny w polskim kinie ton rozpięty pomiędzy życiowym dramatem a niewymuszoną czarną komedią. Za uświadomienie nam, na czym polega artystyczna odwaga.

Teatr - Zespół Aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu
Indywidualności, które tworzą wspólnotę sztuki aktorskiej - za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier, w tym „Dziadów" (reż. Michał Zadara), „Termopili polskich" (reż. Jan Klata) czy „Wycinki" (reż. Krystian Lupa), oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół.

Muzyka poważna - Mariusz Treliński i Boris Kudlička
Za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: „Jolanta" i „Zamek Sinobrodego". Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.

Muzyka - Jazz, rock i inne – Artur Rojek
Za długo oczekiwaną solową płytę artysty „Składam się z ciągłych powtórzeń", będącą sumą życiowych i artystycznych doświadczeń autora. Za kompozycje po raz kolejny potwierdzające jego muzyczną klasę.

Sztuki wizualne - Magdalena Moskwa
Jedna z najoryginalniejszych artystek-badaczek. Za twórcze rozwinięcie malarskiego języka i odważne eksplorowanie tematu cielesności. Za wypracowanie wyrazistego stylu i bogactwo warsztatu, które można prześledzić na jej retrospektywnej wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Kultura w sieci – Culture.pl
Za staranne i konsekwentne budowanie internetowej bazy wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. Za wysoką jakość treści w atrakcyjnej wizualnie formie. Za poszerzanie kręgu odbiorców na świecie poprzez stworzenie rosyjskojęzycznej i anglojęzycznej odsłony portalu.

Menedżer kultury – Joanna Wnuk-Nazarowa
Za doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych i najpiękniejszych sal koncertowych w Europie. Oddana w październiku siedziba NOSPR to imponujący przykład wysiłku całego środowiska kultury. Za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych.

Supergwarancja - Krystian Lupa
Supergwarancja dla artysty, który wciąż poszukuje, prowokuje i inspiruje, dla którego sztuka jest formą poznawania człowieka i odkrywania jego tajemnic. Za moc kreowania scenicznej rzeczywistości i niezwykłą zdolność przyciągania publiczności. Supergwarancja dla reżysera, który kolejny raz dowiódł swojej wyjątkowości, inscenizując „Wycinkę" Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Supergwarancja - Peter Gelb
Za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlički do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie.

Atrakcją wieczoru był koncert „Inspiracje" z udziałem artystów, którzy współpracowali z TVP Kultura przez upływającą dekadę. Na urodzinowej scenie zagrali: VOO VOO, Wojciech Waglewski, Natalia Przybysz, Mateusz Pospieszalski, Tęgie Chłopy, Stanisław Witkowski, Dominik Wania, Maciej Obara, Iza i Łukasz Lach, Julia Marcell, Gaba Kulka, Ricky Lion, Motion Trio, Luis Ribeiro, Włodek Pawlik, Katarzyna Nosowska, Royal String Quartet, Bartek Wąsik, Zbigniew Wodecki. Część muzyków wystąpiła w specjalnie zaaranżowanych na ten wieczór składach. Artystom towarzyszyła orkiestra Karimski Club pod dyrekcją Karima Martusewicza.

Gwarancje Kultury to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, honorująca dokonania przedstawicieli środowiska artystycznego z szerokiego spektrum dziedzin. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się m.in.: Włodek Pawlik, Krzysztof Warlikowski, Rafał Blechacz, Wiesław Myśliwski, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, Wilhelm Sasnal, Karolina Gruszka, Andrzej Stasiuk, Anda Rottenberg, Zbigniew Libera, Joanna Bator.

(-)
Materiał organizatora
25 kwietnia 2015
Teatry
TVP Kultura

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...