Legendarna The Wooster Group wystawia Kantora

„A Pink Chair (In the Place of Fake Antique)" - reż. Elizabeth LeCompte - The Wooster Group

15 lipca w Stanach Zjednoczonych odbyła się światowa premiera najnowszego spektaklu The Wooster Group – opartego na twórczości Tadeusza Kantora „A Pink Chair (In the Place of Fake Antique)". Spektakl wyreżyserowała jedna z założycielek i liderka The Wooster Group Elizabeth LeCompte - wyrastająca z nurtu kontrkultury legenda amerykańskiego teatru.

Spektakl jest efektem koprodukcji Instytutu Adama Mickiewicza, The Wooster Group i Bard Collage, organizatora festiwalu SummerScape. „The Pink Chair" wstawiony zostanie 10-krotnie w Luma Theatre w Fisher Centre for Performing Art zaprojektowanym przez Franka Gehry'ego.

„A Pink Chair" to owoc współpracy nawiązanej w ramach obchodów stulecia urodzin Tadeusza Kantora, której program zagranicznych obchodów koordynował Instytut Adama Mickiewicza. Prace nad spektaklem rozpoczęły się już w 2014 roku podczas wizyty Elizabeth LeCompte w Polsce na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza, podczas której reżyserka zbierała materiały do sztuki.

W spektaklu „A Pink Chair" The Wooster Group ściera się z pracami artysty-wizjonera i reżysera teatralnego, Tadeusza Kantora, którego teatr narodził się z pełnej napięć historii Polski w XX wieku i poprzez ten teatr opowiadał widzom na świecie o wyobraźni i historii. „A Pink Chair" to hołd złożony Tadeuszowi Kantorowi i jego aktorom, a także autorefleksyjne spojrzenie na zachwyty, rozpacz, nostalgie i pamięć zespołu The Wooster Group. Scenariusz spektaklu, przygotowany we współpracy z dramaturg Dorotą Krakowską, oparty został na tekstach sztuk Kantora i wielu materiałach archiwalnych. Szczególną znaczenie ma w nim ostatni spektakl Kantora „Dziś są moje urodziny", którego premiera odbyła się już po śmierci reżysera. Elizabeth LeCompte podejmuje w „A Pink Chair" próbę swoistej reinterpretacji tego legendarnego dzieła, którego symboliczne znaczenie zbudowało splecenie się życia i sztuki. „A Pink Chair" to połączenie języka teatru, muzyki, projekcji wideo z archiwalnym materiałami z projektów Kantora, a na scenie zobaczyć będzie można m.in. filary The Wooster Group jak Kate Valk, aktorkę, którą publiczność zespołu zna z wybitnych ról w takich spektaklach jak „Hamlet" oraz „Cry, Trojans!"

Muzyka Eric Sluyter i i Omar Zubair, projekcje i materiały wideo przygotowali Robert Wuss i Zbigniew Bzymek.

The Wooster Group, nowojorska grupa performatywna założona w 1975 roku, to jeden z najodważniejszych i najbardziej pomysłowych teatrów amerykańskich. Jak pisze "New York Times" "przez 40 niezwykle urodzajnych lat działalności, ten zespół przekraczał granice teatralnych zasad i prowadził widzów przez labirynt teatralnych spektakli, w których rzeczywistość i jej reprezentacja są naszpikowane technologią i ironią".

"Jeśli chodzi o wzniecanie pożarów przy zderzeniu form artystycznych i kolejnych dekad historii, to nie ma zespołu, który mógłby konkurować z The Wooster Group" - New York Times.

Magdalena Mich
Materiał Instytutu AM
15 lipca 2017

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia