Legendarny Clint Eastwood kończy 90 lat

W niedzielę 90. urodziny obchodził Clint Eastwood

W niedzielę 90. urodziny obchodzi jeden z najbardziej popularnych amerykańskich aktorów - Clint Eastwood. Mimo tego, że na całym świecie znany jest ze swoich ról filmowych, bardziej doceniony został jako reżyser. Próbował swoich sił również jako producent.

Clint Eastwood przyszedł na świat 31 maja 1930 roku w San Francisco w stanie Kalifornia. Karierę aktorską rozpoczął w 1955 roku, kiedy to zatrudnił się w wytwórni Universal Pictures.

Początki nie były łatwe. Aktor zagrał w czterech filmach klasy B: "Zemsta potwora", "Frank marynarz", "Lady Godiva z Coventry" i "Tarantula".

Trzy lata później wystąpił w swoim pierwszym westernie "Zasadzka na przełęczy" (1958).

Sławę w USA przyniosła mu rola w serialu telewizyjnym "Rawhide" (1959-65), gdzie wcielił się w rolę dzielnego rewolwerowca, zabijającego bandytów.

Rola ta zwróciła uwagę włoskiego reżysera spaghetti westernów Sergio Leone, który zaangażował Clinta w roli rewolwerowca w filmie "Za garść dolarów" (1964). W sumie Eastwood zagrał w trzech filmach Leone nazwanych później "Dolarową trylogią" - "Za kilka dolarów więcej" (1965) i Dobry, zły i brzydki (1966).

Role w westernach Leone otworzyły mu drogę do Hollywood - zagrał w słynnym westernie "Powieście go wysoko" (1968).

W międzyczasie w 1967 roku aktor założył wytwórnię filmową Malpaso Production. W 1971 roku wyreżyserował swój pierwszy film - "Zagraj dla mnie Misty", w którym zagrał główną rolę.

W tym samym roku nastąpił przełom w jego karierze. Eastwood wcielił się w postać Harry'ego Callahana, znanego bardziej jako "Brudny Harry". Rola ta przyniosła mu światową sławę i status legendy. Do roli inspektora Callahana powracał jeszcze czterokrotnie.

Clint Eastwood jest czterokrotnym zdobywcą Oscara, trzykrotnym zdobywca Złotych Globów i trzykrotnym zdobywcą Cezara.

Mimo bogatego dorobku filmowego, Eastwood bardziej doceniony został jako reżyser. W 1989 roku został nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy reżyser za dramat biograficzny "Bird" (1988).

W 1993 roku zgarnął Oscara (najlepszy film i najlepszy reżyser) i Złoty Glob (najlepszy reżyser) za film "Bez przebaczenia".

Sukces powtórzył w 2005 roku, kiedy został uhonorowany Oscarem (najlepszy film i najlepszy reżyser) oraz Złotym Globem (najlepszy reżyser) za film "Za wszelką cenę".

Clint Eastwood trzykrotnie zdobywał również Cezara w kategorii Najlepszy film zagraniczny - w 2003 roku za film "Rzeka tajemnic", w 2006 roku za film "Za wszelką cenę" oraz w 2010 roku za "Gran Torino".

Dostał również Złotą Palmę w Cannes za całokształt twórczości.

Eastwood jest również znanym miłośnikiem muzyki jazzowej. - Gdybym nie odniósł sukcesu jako aktor, ani reżyser, ani producent, mógłbym zostać muzykiem - powiedział w jednym z wywiadów.

Aktor był również tematem kilku piosenek. Najbardziej znana to "Clint Eastwood" zespołu Gorillaz. Piosenka zaczyna się melodią z filmu "Dobry, Zły i Brzydki".

Również album grupy Gorillaz zatytułowany Demon Days zawiera piosenkę "Dirty Harry", która jest luźno związana z tą postacią.

W 2011 roku Eastwood użyczył swojego pogwizdywania w dedykowanej mu piosence "Eastwood" na płycie Brada Paisley'a.

Aktor miał również krótki romans z polityką. W latach 1986-1988 był burmistrzem Carmel, miasta w którym mieszka.

"Większość ludzi, którzy mnie zapamiętają, jeśli w ogóle zapamiętają, będą pamiętać mnie jako bohatera filmów sensacyjnych, co jest w porządku. Nie ma w tym nic złego. Ale będzie też grupka ludzi, którzy będą pamiętać mnie również z innych filmów, do których bardziej się przyłożyłem. Przynajmniej lubię tak myśleć" - mówił w książce "Clint Eastwood. Życie po obu stronach kamery".

Ryszard Moderatorski
Polsat News
1 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia