Lekcja historii w teatrze. Spektakl na rocznicę Grunwaldu

projekt "Intermedia Staropolskie"

Jak wyglądało życie w średniowiecznej i renesansowej Polsce, będą mogli dowiedzieć się widzowie podczas spektaklu "Intermedia Staropolskie". Premiera przedstawienia dla młodzieży dziś o godz. 10 w Teatrze im. Stefana Jaracza.

Wtorkowe widowisko to projekt przygotowany z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Biorą w nim udział aktorzy olsztyńskiej sceny dramatycznej, a także słuchacze studium im. Aleksandra Sewruka, działającego przy teatrze. Wyreżyserował je Cezary Ilczyna, aktor i wykładowca związany od ponad 20 lat ze stolicą Warmii i Mazur. - W średniowieczu i renesansie intermedia były rodzajem przerywników między poważnymi scenami w misteriach czy moralitetach - opowiada Ilczyna. - Takie scenki rozwinęły się później w oddzielne dzieła. Tak powstała m.in. komedia rybałtowska [rybałci to średniowieczni śpiewacy - red.], a później farsa.

Aktorzy prezentują zwyczaje z dawnej Polski, pokazują, jak kiedyś ludzie spędzali wolny czas. - Przedstawiamy wszelkie aspekty życia naszych przodków - mówi reżyser. - Posiłkujemy się głównie renesansowymi zabytkami literatury dramatycznej, bo w średniowieczu podobnych utworów było bardzo mało. Odkąd w latach 80. obejrzałem spektakl "Uciechy Staropolskie" Kazimierza Dejmka, przekonałem się, że staropolska literatura może być dla młodego widza strawna i przystępna.

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Mikołaja z Wilkowiecka, Jana Frycza-Modrzewskiego i anonimowych pisarzy, zaś scenografia inspirowana jest scenami z obrazów Piotra Bruegla starszego. Muzyka, która ilustruje przedstawienie, też pochodzi z tamtej epoki. - Staraliśmy się zrekonstruować brzmienie, a niektóre utwory są autentyczne - tłumaczy Maria Rumińska, zajmująca się muzyką w teatrze. - Używaliśmy liry korbowej, mandoliny, fletów i bębnów.

Nie zabraknie też tańców historycznych m.in. pawany, branle czy poloneza staropolskiego.

Podczas spektaklu widzowie obejrzą dawne obrzędy związane z sobótką i mięsopustem, czyli ostatkami, zobaczą, jak żyli i bawili się szlachetnie urodzeni oraz prości chłopi, a także zapoznają się z archaicznym językiem. W zrozumieniu słów, które dawno temu wyszły z obiegu, pomoże słowniczek, który uzupełnia program widowiska.

msb
Gazeta Wyborcza Olsztyn
16 czerwca 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia