Lekka komedia Szekspira i owacje na stojąco

"Jak wam się podoba" - reż. M. Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie

Premierowy spektakl Teatru Polskiego "Jak wam się podoba" w reż. Marka Gierszała to trzygodzinna rozrywka.
Jeżeli ktoś pragnie teatru lekkiego, łatwego i przyjemnego, to może spokojnie wybrać się do Teatru Polskiego na spektakl zrealizowany przez Marka Gierszała. Ale jeżeli ktoś szuka wielkiej sztuki, to może się rozczarować.

Intryga jest prosta. Orlando (Dorota Chrulska) zakochuje się w Rozalindzie (Sylwia Różycka), a żeby ich drogi się spotkały i wszystko zakończyło ślubem, jak to w baśniach bywa, muszą przejść wiele testów i przygód.

Marek Gierszał wyreżyserował komedię Szekspira o baśniowej wręcz treści trochę bez pomysłu. Jest w tym spektaklu wiele chaosu. Aktorzy, których tym razem na scenie jest sporo, a dokładniej mówiąc aktorki, bo reżyser obsadził same panie, biegają po scenie, piszczą, podskakują lub krzyczą. Trochę to przypomina przedstawienie dla dzieci zrobione przez uczniów, a nie profesjonalny teatr. Tym bardziej, że scenografia też jest trochę jak w przedstawieniu dla dzieci - jakiś sztuczny lasek, listki, drzewka. Aktorki grają różnie, jedne lepiej , inne gorzej. Znakomita jest rola Lidii Jeziorskiej jako Adama. Niestety, kończy się w pierwszym akcie.

Cieszy również obecność w roli głównej Doroty Chrul-skiej, bo ta zdolna aktorka jest rzadko obsadzana w czołowych rolach.

Mimo narzekań niektórych widzów na jakość przedstawienia, większość publiczności była raczej zachwycona, bo nagrodziła spektakl owacjami na stojąco. A gdzieś z widowni padło na koniec zdanie: "Fajne, nie?"

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
15 maja 2013

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia