Lekkie szaleństwo w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Rozmowa z Karoliną Trębacz i Mariolą Kurnicką

Już dzisiaj na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni będzie miała miejsce premiera spektaklu Michała Zadary pod tytułem „Cud albo Krakowiaki i Górale". XVIII – wieczny tekst Wojciecha Bogusławskiego w zderzeniu z rozpadającym się teatrem... To może być interesujące. O jednej z głównych postaci, Dorocie, w krótkiej rozmowie opowiadają Karolina Trębacz i Mariola Kurnicka.

Z Karoliną Trębacz i Mariolą Kurnicką, o „Cudzie albo Krakowiakach i Góralach" Wojciecha Bogusławskiego w reż. Michała Zadary, rozmawia Małgorzata Woźniak.

Małgorzata Woźniak: Jaki jest główny problem Doroty?

Karolina Trębacz: Pragnie młodego chłopaka, ma na niego ochotę. On jej jednak nie chce.

Mariola Kurnicka: Dorota starego męża, który nie daje jej satysfakcji . Nie potrafią się porozumieć w domu, więc szuka nowej relacji, żeby się rozładować. Ona jest napalona. To jest jej problem - żeby w końcu zrobić rozwiązać tę uciążliwą sytuację.

Ale nie udaje jej się tego dokonać?

Mariola Kurnicka: Nie udaje się i to doprowadza ją do furii, wręcz dzieli na pół. Nie wie w końcu, czy ma zostać przy swoim starcu, czy jednak próbować dalej ze Stachem.

Co jest najciekawszego w tej postaci?

Karolina Trębacz: Jest bardzo zmienna. Jej emocje w sekundę się całkowicie odmieniają.

Mariola Kurnicka: Wachlarz tych emocji jest bardzo ciekawy, nie jest kobietą jednostajną, przewidywalną, jest bardzo kolorowa.

Teraz przejdźmy do formy spektaklu. Jest trzynastozgłoskowiec, niecodzienna scenografia i dużo innych elementów, które nie są typowe dla musicalu. Do czego było najtrudniej się przyzwyczaić?

Mariola Kurnicka: Do poprawnego mówienia wierszem – zachowania wszystkich średniówek i pauz klauzulowych. Trzeba się zatrzymać, wiedzieć kiedy i przede wszystkim zawiesić ten tekst w prawidłowy sposób, żeby zachować sens wiersza.

Karolina Trębacz: Ja na początku miałam kłopot, żeby nauczyć się tego tekstu na pamięć, był bardzo nieprzystępny.

Dlaczego na ten spektakl warto przyjść?

Karolina Trębacz: Ponieważ jest inny, to nie jest standardowy spektakl. Warto coś takiego zobaczyć. Wydaje mi się, że to się często nie zdarza w teatrach. Lekkie szaleństwo

___

Karolina Trębacz - Absolwentka Studium Wokalno - Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (2003). Solistka Teatru Muzycznego w zespole od 2003 r. Występowała gościnnie w Teatrze Wielkim w Łodzi w „My Fair Lady" - Eliza Doolittle. Jeszcze jako studentka wystąpiła w koncercie „Kombinat" - ostatnim koncercie zespołu REPUBLIKA (TVP1) oraz w jubileuszowym koncercie „Gorączka" dla telewizji Wrocław. Wystąpiła w roli Księżniczki Tiany w dubbingu filmu animowanego Disneya „Księżniczka i Żaba". Pochodzi z Zielonej Góry. W wolnym czasie śpiewa w zespole „Light of Love" muzykę gospel. Nagrała również płytę z zespołem „Zagdański".

Mariola Kurnicka - Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (2012). Absolwentka Studium Wokalno - Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (2006). Aktorka Teatru Muzycznego, w zespole od 2006 r. Współpracowała z Teatrem Nowym w Słupsku w spektaklu „Sound of music" - Maria Rainer (2013 - 2015). Pochodzi z Olsztyna. 

Małgorzata Woźniak
biegiemdokultury.blogspot.com
14 września 2018

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...