Lektury do matury - romantyzm

Cykl edukacyjny Teatru Banialuka

Nasz cykl „Lektury do matury" powraca z wielką siłą ROMANTYZMU. Zwrócimy uwagę na życie wewnętrzne człowieka. Na jego duchowość, uczucia, emocje, na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność.

Skupimy się na genialnej twórczości Adama Mickiewicza, który - wydając w roku 1822 w Wilnie swój debiutancki tomik „Ballady i romanse" - korzystał z twórczości niemieckich preromantyków: Schillera, Goethego i Bürgera. Dlatego też symbolicznie nasz program rozpoczniemy od czytania „Króla Olch" Johanna Wolfganga Goethego w wykonaniu Marii Byrskiej,a zamkniemy cykl prekursorską balladą romantyczną „Lenora" Gottfrieda Augusta Bürgera (powstałą w 1774 roku) w interpretacji Dagmary Włoszek-Rabskiej. W naszym ujęciu to zakończenie będzie niespodzianką, gdyż utrzymane jest w nowoczesnym stylu „romantyzm z przymrużeniem oka". Następnie spotkamy się ponownie z wszystkimi artystami naszego teatru oraz samym Mickiewiczem. Całość programu zakończy spektakl „Ballady i romanse" zrealizowany w Teatrze Lalek Banialuka w reżyserii Pawła Aignera.

Czas epidemii zmienił nasze życie diametralnie. Dla nas jest on czasem intensywnej pracy i pięknych znajomości „w sieci". Tak poznaliśmy właśnie prof. Marka Bernackiego, dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Telefonicznie i internetowo. Jesteśmy dumni z tej znajomości i nad wyraz doceniamy wkład pana Profesora w naszą edukacyjną pomoc dla maturzystów. Jesteśmy zachwyceni wykładami, które przygotował specjalnie dla naszego programu.

W czytaniach biorą udział: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski.

Druga część programu „Banialuka. Lektury do matury" dedykowana tegorocznym maturzystom i miłośnikom literatury oraz poezji, znajdziecie na naszym profilu społecznościowym FB codziennie, od 20 kwietnia do 4 maja, o godzinie 19:00. Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie Teatru oraz kanale YouTube: 
youtube.com/watch?v=yUOcXy70Ioc&list=PLahtfAF4w2uXh_76aDw-r1lFj4mJIeyvJ

(-)
Materiał Teatru
30 kwietnia 2020
Portrety
Paweł Aigner
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...