"Łemko" otworzy Gorzowskie Spotkania Teatralne

Spektakl Teatru im. Modrzejewskiej w reżyserii Jacka Głomba otworzy w niedzielę 9 listopada XXXI Gorzowskie Spotkania Teatralne

- W Gorzowie i okolicach żyje bardzo dużo Łemków. W tym przejmującym przedstawieniu pokazany jest los tych ludzi. Szukaliśmy najpierw odpowiedniej hali, bo Jacek Głomb zainscenizował ten spektakl w przestrzeni pozateatralnej. Poprosiliśmy go jednak o wyrozumiałość i znalazł sposób, aby pokazać sztukę na naszej scenie. To będzie zespół prawie 30 wykonawców, a główną rolę gra znakomity Zbigniew Waleryś, którego znamy z filmu "Papusza" - objaśnia dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim Jan Tomaszewicz.

Powstały w 2007 roku "Łemko" Roberta Urbańskiego (premiera na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Miasto" w Legnicy) to wyjątkowy projekt polsko-ukraińsko-łemkowski, którego źródło wypływa z Legnicy i okolic, które - na skutek przesiedleń będących konsekwencją Akcji "Wisła" - stały się nową ojczyzną dla tych grup narodowych. Scenariusz oparty został na relacjach Łemków, ale przedstawienie jest kreacją artystyczną pełną nie tylko bolesnej historii, ale także magii, granej na żywo muzyki i tańca.

W przedstawieniu oglądamy ostatnie dni życia wysiedlonego na Ziemie Zachodnie Łemka Oresta Gabury podczas jego spotkania z mocno już wynarodowionymi, kosmopolitycznymi dziećmi, reprezentantami młodego pokolenia kapitalizmu, które ojca traktują jak cepeliowski zabytek. We wspomnieniach bohatera pojawi się historia jego życia pełna dramatycznych okoliczności, które przyniosła tragiczna historia XX wieku.

"To spektakl prowadzony tak blisko życia, jak można sobie tylko wyobrazić. Mocna satyra gryzie spokojne sumienia. Szczęśliwie brak tu doraźnej propagandy politycznej, ale nie brak dramatycznego banału życia. Ta szopka przypomina, że ludobójstwo i wysiedlenia, także w Polsce, są źle zabliźnioną raną" - pisał o tym przedstawieniu w Dzienniku Leszek Pułka.

Prezentacja na 31. GST będzie kolejną w historii legnickich podróży z tym spektaklem. Na przełomie maja i czerwca br. przedstawienie dwukrotnie pokazywano na 5. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Antalyi, później także w Ankarze oraz w Mardin. Wcześniej "Łemka" oglądali m.in. widzowie poznańskiej "Malty", Wrocławskiej Nocy Teatrów, gdyńskiego festiwalu "R@port", Gliwickich Spotkań Teatralnych, Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi, lubelskiego Festiwalu "Konfrontacje", bydgoskiego Festiwalu Prapremier, Festiwalu Teatrów Europy Środkowej w słowackich Koszycach, a także publiczność warszawska. Legnickie przedstawienie z muzyką Bartka Straburzyńskiego, w scenografii Małgorzaty Bulandy, pokazywano także w Beskidzie Niskim, w rodzinnych stronach społeczności łemkowskiej.

150 karnetów na wszystkie spektakle tegorocznych GST (po 583 zł) rozeszło się jeszcze w ubiegłym roku. Bilet na pojedynczy spektakl kosztuje 105 zł. Legnicki "Łemko" na scenie gorzowskiego Teatru Osterwy grany będzie w niedzielę 9 listopada o godz. 17.00.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
5 listopada 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...