Leon dla Hanny Klepackiej

Najpopularniejsza aktorka Lubuskiego Teatru 2012/2013

Wczoraj, w samo południe, zatrzymały się liczniki głosowania SMS-owego w plebiscycie Czytelników "GL" na najpopularniejszego aktora Lubuskiego Teatru w sezonie 2012/13. Najwięcej, bo 319 głosów, oddano na Hannę Klepacka!

Aktorkę mogliśmy oklaskiwać w mijającym sezonie choćby w roli intrygującej, niepokornej królowej elfów - Tytanii w "Śnie nocy letniej" Szekspira, w reżyserii Roberta Czechowskiego. Moc uczucia aż wyrzuca jej bohaterkę z inwalidzkiego wózka. Ale H. Klepacka mogliśmy oglądać na zielonogórskiej scenie także w innych porażających kreacjach. To przejmująca swoim losem Wdowa po Bracie (Ernest Nita) w "Trash Story" w reżyserii Marcina Libera - gdzie duchy niemieckich kobiet, które popełniły samobójstwo na wieść o nadciągającej Armii Czerwonej, współistnieją z nowymi, polskimi właścicielami ich domostwa. To tytułowa Medea [na zdjęciu], w dramacie Seneki Młodszego, wyreżyserowanego u nas przez Brano Mazucha. Ta czarodziejka i kapłanka, ma na koncie mordercze intrygi, bratobójstwo, ćwiartowanie ciał... Kiedy zaciska pięści, z jej ust wylewa się potok pretensji. Skarg i gróźb. Choć mówi tekstem greckiej tragedii sprzed 2 tys. lat, to nie czarodziejka miota się przed nami z wściekłości, ale zraniona, zakochana kobieta. Jakżeż nam współczesna. Uwikłana nie tylko "w miłość", ale i ciąg niechlubnych czynów, które popełniła kierując się dobrem... No właśnie, czegoś na kształt starożytnej... mafii. Klepacka zagubienie w gniewie i rozpaczy swojej bohaterki oddaje idealnie. Sypią się noże, kamienie, ziemia i pierze z szuflad z symbolicznymi "żywiołami". Ale im więcej destrukcji na scenie, tym bliższa nam ta Medea. Matka, która w gniewie dojrzewa do dzieciobójstwa...

Hanna Klepacka (pochodzi z Krosna Odrzańskiego, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu) związana jest z Lubuskim Teatrem od 1998 r. Już po pierwszym sezonie otrzymała od publiczności Leona dla najpopularniejszej aktorki. W 2002 r. śpiewała w operze rockowej "Wilgefortis", rok później we wrocławskim Czarnym Salonie miał premierę jej autorski recital "Nie ma czasu na histerie". Jest reżyserką i scenarzystką koncertu według biografii Franka Zappy. Skomponowała muzykę do spektaklu Jacka Papisa "Paw Królowej - Opera praska" na podstawie powieści Doroty Masłowskiej w warszawskim Teatrze Wytwórnia, za którą w 2007 r. dostała wyróżnienie indywidualne jury XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Teraz aktorka odbierze kolejną statuetkę Leona na podsumowującej sezon gali, która odbędzie się w Lubuskim Teatrze, w niedzielę, 30 czerwca o 18.00. Swoje laury - w kategoriach aktorka, aktor, spektakl - przyznają też widzowie oraz dziennikarze. Artystów nagrodzi też dyrekcja LX Podczas wieczoru prapremierowo zostanie zaprezentowany spektakl "Jan i Małgorzata", w reżyserii Natalii Korczakowskiej, gdzie za przygotowanie wokalne aktorów odpowiadała właśnie Hanna Klepacka.

Zdzisław Haczek
Gazeta Lubuska
26 czerwca 2013

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia