Lepiej* Podniebny Lineact Nad Starym Rynkiem

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Ich spektakle są niezwykle widowiskowe. Ich spektakle są niezwykle widowiskowe. Podniebni artyści przeczą grawitacji i ograniczeniom ludzkiego ciała. O tym jednak, że LineAct to zdecydowanie więcej niż forma, publiczność przekona się ponownie już w tę sobotę o godzinie 21:00. Łódzka grupa powraca na Festiwal Łódź Czterech Kultur z premierowym site specific zatytułowanym Lepiej*.

LineAct tym razem nawiąże dialog z przestrzenią Starego Rynku w Łodzi. Punktem wyjścia dla spektaklu jest antropologiczny namysł nad mechanizmem pojawiania się w społeczeństwie kozła ofiarnego.

– Nieustanna potrzeba wykluczenia Innego, który niespodziewanie znajduje się w centrum uwagi społeczeństwa jest głównym elementem rozchwianego poruszenia. Badamy, jak nienawiść staje się karmą informacyjną dla mas i sprawdzamy potrzebę wspólnoty w czasie kryzysu społecznego – mówi reżyserka Katarzyna Gorczyca i wyjaśnia tytuł spektaklu poprzez jego rozwinięcie: Lepiej zabić jednego, niż żeby wszyscy zginęli.

Spektakl, inspirowany literaturą Henryka Grynberga oraz Ryszarda Kapuścińskiego, rozegra się na płycie Starego Rynku i nad nią. W podniebny taniec artystów wpisana zostanie nie tylko przestrzeń rynku, ale też oplatająca go pajęczą siecią instalacja zatytułowana SPREAD, autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego, która powstała na czas festiwalu. Całości towarzyszyć będzie muzyka na żywo – koncert zespołu Ciśnienie.

Grupę LineAct tworzą artyści wielu dziedzin sztuki: muzycy, aktorzy, tancerze, muraliści oraz artyści wideo, poszukujący oryginalnych rozwiązań w tworzeniu widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej. Każdy stworzony przez grupę spektakl jest podporządkowany tej części tkanki miejskiej, w której powstaje. Wchodzi w dialog z architekturą, rozpoznaje jej ruchowy potencjał, nie poprzestając jedynie na biernej interpretacji obrazu.

Przedstawienie LineAct to nie jedyna propozycja drugiego weekendu festiwalu. Jeszcze w piątek w Teatrze Nowym wystąpią Dakh Daughters z Ukrainy. To propozycja dla tych, którzy lubią energetyczne połączenie teatru, kabaretu, burleski, słowa mówionego, tradycyjnego śpiewu, punka i sztuk wizualnych. Piątkowy wieczór zakończy się w Hotelu Grand, gdzie na potańcówkę zaprasza Big Band Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów.

W tym samym miejscu rozpocznie się festiwalowa sobota, bo Hotel Grand stanie się scenografią dla gry miejskiej Kładę cię teraz do snu, przygotowanej przez Stowarzyszenie Topografie. Po rozgrywce można się przenieść na Pasaż Schillera, gdzie Klinika Lalek zaprezentuje swój Cyrk Tarabumba – plenerowy spektakl dla całych rodzin.

Sobotni wieczór publiczność spędzić może na premierowym koncercie Hani Rani i Christiana Loefflera. Program NEST, łączący muzykę klasyczną z elektroniczną powstaje specjalnie dla łódzkiego festiwalu. Dzień zakończy wspomniany podniebny Lepiej*, od grupy LineAct.

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 16 września na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze francuski teatr Pipototal uruchomi swoje imponujące machinarium w barwnym i radosnym programie dla całych rodzin.
Na zakończenie tegorocznej edycji przygotowano podwójny koncert. W Teatrze Nowym wystąpi najpierw Ania Rusowicz ze swoim najnowszym projektem niXes, a następnie izraelska kompozytorka i wokalistka Efrat Cohen z formacją Fafa Galoure.

Niektóre z wydarzeń są biletowane lub wymagają rezerwacji, szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.4kultury.pl.

Joanna Karpińska
Materiał organizatora
13 września 2018

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia