Letni kurs teatralny dla uchodźców i cudzoziemców

Centrala

CENTRALA w koprodukcji z Teatrem Powszechnym przygotowuje "Lillę Wenedę" w reżyserii Michała Zadary. Równocześnie z próbami do spektaklu realizowany jest projekt edukacyjny, w którym uczestniczą uchodźcy i cudzoziemcy z Afryki północnej, krajów arabskich, Indii, Ukrainy i Czeczenii w wieku od 11 do 27 lat.

To podopieczni ośrodka dla uchodźców na Targówku (gdzie przyjmowane są tylko matki z dziećmi) oraz Fundacji dla Somalii, przebywający w Warszawie od niedawna, właściwie nie mówiący po polsku.

Zajęcia są bezpłatne dla uczestników, odbywają się codziennie w Teatrze Powszechnym, a prowadzą je twórcy związani z CENTRALĄ - Mateusz Olszewski, Sean Palmer i Michał Zadara. Nasze warsztaty pozwalają na integrację osób różnych narodowości, są nauką języka polskiego, podnoszą kompetencje kulturowe. Celem długofalowym zajęć edukacyjnych CENTRALI jest wprowadzenie w obieg polskiej kultury nowych twórców, również z innych krajów, którzy mogą wnieść do polskiego teatru inne doświadczenia i inną wrażliwością. Już teraz w gronie współpracowników CENTRALI są Włoszka Martina Rampulla oraz Brytyjczyk Sean Palmer (oboje grali w spektaklu "10 politycznych piosenek") oraz Amerykanin Allen Kuharski, profesor Uniwersytetu w Swarthmore w Filadelfii, który opisuje działania CENTRALI.

Kurs zakończy pokaz, który zostanie zaprezentowany w dniu premiery "Lilli Wenedy", czyli 29 sierpnia. Wizję reżysera uzupełnią więc osobiste przeżycia osób, które przeżyły emigrację, wojnę lub wygnanie.

Produkcja spektaklu "Lilla Weneda" została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

(-)
Materiał Teatru
18 sierpnia 2015
Teatry
Centrala

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...