Letnia Akademia

Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza

Projekt Letnia Akademia realizuje Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. To świetna okazja, by w wakacje zetknąć się z teatrem.

Teatr na wakacje

Na Letnią Akademię składają się działania artystyczne reprezentujących różnorodne aktywności studentów i wykładowców Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza: spektakle, słuchowiska, zajęcia edukacyjne, wystawy. To wybrane projekty, zrealizowane w trakcie zajęć dydaktycznych, często po raz pierwszy prezentowane publiczności. Przegląd stanowi doskonałą okazję, by białostoczanom przybliżyć działalność WSL, zaś turystom odwiedzającym miasto w okresie letnim stworzyć możliwość poznania dorobku jedynej w swoim rodzaju uczelni artystycznej i środowiska teatralnego naszego miasta.

Spektakle dla małych i dużych

Projekt rozpocznie się od pokazu spektaklu dla dzieci "(Nie)grzeczna", który będzie połączony z warsztatami. To historia Lusi, dziewczynki, która przystosowując się do oczekiwań innych osób powoli traci swoją tożsamość. Po przedstawieniu dzieci mogą wziąć udział w warsztatach wprowadzających młodych widzów w świat teatru lalek. Uczestnicy spotkają się z aktorkami biorącymi udział w przedstawieniu oraz odwiedzą wystawę poświęconą historii teatru lalek. Spektakl będzie grany w dniach 19-21 lipca i 22 lipca.

Z kolei spektakl "Zima" jest adresowany do widzów od lat 16. Dwóch młodych żołnierzy zostaje wysłanych bardzo daleko z ważną misją: mają wysadzić w powietrze Ważny Obiekt. Tylko nie wiedzą dokładnie, co i kiedy... Czekają zatem na rozkaz i to czekają już dość długo. Absurd sytuacji potęguje fakt, że to zadanie odbywa się w ramach telewizyjnego reality show, toczącego się w bliżej nieokreślonym miejscu, w którym panują ekstremalne warunki. Spektakl będzie grany w dniach 26-29 lipca.

Słuchowisko i wystawa

Przez cały lipiec (przed i po wydarzeniach w ramach letnich programów Akademii Teatralnej albo po uprzednim umówieniu) można oglądać wystawę "Lalka i jej twórca". Na wystawie zobaczyć można szeroki przekrój lalek zrealizowanych w różnych technikach, okresach, stylach. Są tu jawajki, lalki stolikowe, marionetki (niciowe, sycylijskiej), a także lalki oparte na konstrukcji typu bunraku, obsługiwane przez kilku aktorów. Są także kukły, ale też kukły zmechanizowane, maski pełne i półmaski.

Ponadto w programie projektu jest słuchowisko "Bleee...". To opowieść o Motylu, który ośmielił się stwierdzić, że skoro Królowa Motyli jest zawsze "akurat nieobecna", to zwyczajnie jej nie ma, nie istnieje. Za niewierność zostaje skazany na odsiadkę w starym, nieczynnym autobusie, tkwiącym na zapomnianej przez wszystkich pętli. Poznaje tam pozostałych więźniów, odrzuconych przez inne owady, albo przybyłych tu... z własnej woli, np. z powodu kompleksów i poczucia, że są bezużyteczni. Widzowie spotkają m.in. Darię, która od dwóch lat nie chce się przepoczwarzyć w motyla, bo się obawia, że pod kokonem jest gruba i brzydka; Wiktora - pająka bez odnóży; a także Antonia i Banderasa - karaluchy wygnane za nieprzyjemny zapach, który im towarzyszy. "Bleee..." to opowieść o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie, doskonała dla całych rodzin.

Słuchowiska można posłuchać 12 lipca w Uniwersyteckim Centrum Kultury oraz 19 i 20 lipca w Teatrze Szkolnym. Wszystkim emisjom słuchowiska towarzyszyć będą specjalne warsztaty, łączące teatr, sztukę i przyrodę, adresowane do dzieci w wieku 6-10 lat (dorośli też mogą brać w nich udział).

Co zrobić, żeby wziąć udział w Letniej Akademii? Wybrać datę wydarzenia z kalendarium dostępnego na stronie atb.edu.pl, zadzwonić pod numer 85 743 54 53 (codziennie w godz. 9.00-19.00) lub przyjść osobiście (ul. Sienkiewicza 14 w Białymstoku)i odebrać wejściówkę. W taki sposób można zapisać pojedyncze osoby lub całą grupę. Zarezerwowane, a nieodebrane wejściówki tracą ważność na dzień przed datą wybranego wydarzenia. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Anna Dycha
www.bialystokonline.pl
10 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia