Letnia scena pod namiotem

"Skąpiec" - reż.Jacek Andrucki - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

W sobotę o godz. 21 widzowie zobaczą premierowe przedstawienie "Skąpca" Moliera w reżyserii Jacka Andruckiego.

To autorska wizja komedii. Reżyser posługuje się różnymi konwencjami od parodii, pastiszu, przez komedię dell\'arte aż po kabaret.

Inscenizacja oparta jest na przekładzie Jerzego Adamskiego, a nie znanym Boya Żeleńskiego. Reżyser tłumaczy to potrzebą dostosowania języka do współczesności i dopasowania do klimatu letniej sceny. - Wybrałem tłumaczenie Adamskiego, bo jego przekład będzie bliższy naszemu rozumieniu - mówi Jacek Andrucki. - Boy tłumaczył językiem XIX-wiecznym, który dziś brzmi anachronicznie. 

Zdaniem reżysera w czytaniu dzieła to nie przeszkadza, ale aktorom na scenie już tak. 

- Staram się wystawiać sztuki, które są bliskie ludziom - zachęca Andrucki. - Przedstawienie ma bawić i skłaniać do mądrego śmiechu. Molier w dwa tygodnie napisał sztukę, która opowiada o skąpym człowieku i wyśmiał go.

Reżyser przyznaje, że wystawianie komedii wymaga od artystów dużej sprawności fizycznej i umiejętności technicznych. - Zrobić komedię jest dużo trudniej niż dramat - uważa Andrucki. 

Scenografię do spektaklu przygotował Bogusław Cichocki. - Wydawało mi się, że to wymarzone miejsce na scenografię, bo połączyło się ze ścianami budynków. Jest też swoista zmiana: wnętrze umieściliśmy na zewnątrz, a ogród w budynku - mówi scenograf.

Cezary Ilczyna zagra Harpagona, tytułowego skąpca. Kilka lat temu grał chorego z urojenia w sztuce Moliera. - Rola Argana była podobna do Harpagona, oparta na klasycznym schemacie komedii dell\'artre, gdzie występuje ojciec, który ma córkę i syna i chce ich wydać wbrew ich woli - opowiada Ilczyna.

- Przedostatnia premiera tegorocznego sezonu zbiega się z inauguracją Letniej Sceny teatru. Będzie wykorzystywana w czerwcu i lipcu na nasze przedstawienia i spektakle Letniego Festiwalu Teatralnego Na Pomostach - zapowiada Elżbieta Lenkiewicz, kierownik literacki w "Jaraczu". Scena Letnia położona jest między budynkiem Teatru Jaracza i studium aktorskim im. Sewruka. Może zmieścić 140 osób. Jest zadaszona, wkomponowano ją w wolne miejsce na placu teatralnym. Spektakle będą tam grane o godz. 21.

Ewa Jarzębowska
Gazeta Wyborcza Olsztyn
15 czerwca 2007

Książka tygodnia

Trailer tygodnia