Letnie warsztaty

Teatr Bagatela w Krakowie

Teatr Bagatela czeka na chętnych! Od 27 czerwca do 10 lipca 2016 na Scenie na Sarego 7 odbywać się będą warsztaty „Lato w Teatrze Bagatela 2016”. Na zajęcia teatralne organizatorzy zapraszają młodzież w wieku 12-18 lat. W ramach warsztatów uczestnicy przygotują spektakl zatytułowany „Wyspy szczęśliwe”. Efekty pracy zaprezentowany zostanie 9 i 10 lipca o 17.00 na Scenie na Sarego 7.

„Tematem przewodnim warsztatów – zapowiadają organizatorzy – będą nasze wyobrażenia o tajemniczej wyspie, o świecie idealnym, o ziemi nietkniętej ludzką stopą. Będziemy chcieli przedstawić nieznane wysypy-światy, które jakimś cudem jeszcze nie zostały odkryte na naszych oceanach. Albo jak żyłoby się ludziom na jedynym ocalałym z katastrofy skrawku Ziemi, jeśli cały świat zalałyby wody?

Będziemy wymyślać świat dziewiczy, z oryginalną kulturą, mieszkańcami, którzy nie znają naszej cywilizacji. Albo wyspę, na której schronili się ludzie po Apokalipsie: czy zbudowaliby dokładną kopię naszego świata, czy raczej zaczęliby wszystko od nowa, na innych zasadach?

Nasz spektakl będzie podróżą po wymyślonych wyspach, światach. Marzeniem o Kontakcie. Próbą opowiedzenia o naszych światach. Spotkaniem grupy podróżników z grupą tubylców.

Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom młodzież będzie miała szansę na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni."

Tegoroczne warsztaty poprowadzą:
Dariusz Starczewski, absolwent Lart studiO* i krakowskiej PWST, aktor, reżyser, założyciel platformy artystycznej „sztuka na wynos" i Sceny Pokój.

Małgorzata Haduch, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie, tancerka, choreografka.

Urszula Czernicka, absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz podyplomowego Studium Scenografii ASP; poza scenografią zajmuje się również kostiumem i plakatem teatralnym.

Łukasz Drewniak, dziennikarz, krytyk teatralny, pedagog. Jest absolwentem filologii polskiej, specjalność teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założyciel i wieloletni redaktor naczelny gazety teatralnej „Didaskalia". Współpracuje z „Dialogiem", „Teatrem", „Przekrojem".

Artur Sędzielarz, dyrygent, aranżer, śpiewak, a także artysta kabaretowy. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie i Podyplomowe Studia dla Dyrygentów Chóralnych tejże uczelni. Od 2014 roku kierownik muzyczny Teatru Bagatela.

Anna Branny, absolwentka PWST w Krakowie (2004) i hungarystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, trener wokalna, bierze udział w nagraniach słuchowisk jako lektor i wokalistka, pracuje ze studentami Wydziału Aktorskiego macierzystej uczelni.

Kamila Klimczak pobierała nauki w klasie fortepianu i w PWSFTviT, studiowała także zaocznie na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, dołączyła do zespołu Piwnicy pod Baranami, a od 2008 współpracuje z Leopoldem Kozłowskim przy koncertach muzyki żydowskiej, zdobywczyni licznych wyróżnień wokalnych i aktorskich. Aktorka Teatru Bagatela.

Kamila Pieńkos, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu, wykłada w warszawskiej Szkole Aktorskiej Jana i Haliny Machulskich, gra na klarnecie, saksofonie i pianinie, śpiewa, komponuje. Aktorka Teatru Bagatela.

Poprzednie edycje letnich warsztatów teatralnych dla młodzieży w Teatrze Bagatela organizowane były we współpracy z Instytutem Teatralnym i Stowarzyszeniem „Siemacha". Od 2012 roku przygotowane i wystawione zostały cztery spektakle: „Pokolenie f", „Efekt motyla", „Cyberiada" i „Strach się bać!", będące odpowiedzią młodego pokolenia na problemy współczesnego świata.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia uczestników do 23 czerwca. Szczegółowe warunki zgłoszenia i uczestnictwa znajdują się w regulaminie pod adresem lwt2016.bagatela.pl.

(-)
Materiał Teatru
22 czerwca 2016

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia

Maskarada – Międzynaro...