Licealiści zakończyli Lato w Teatrze

Zakończenie "Lata w Teatrze" w białostockim Teatrze Dramatycznym

56 licealistów wzięło udział w wakacyjnych teatralnych półkoloniach w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Podczas miesięcznych warsztatów uczyli się gry aktorskiej i obsługi spektakli, przygotowali też dwa przedstawienia

Projekt został zrealizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Lato w teatrze" - ogólnopolskiego projektu koordynowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie. Warsztaty zorganizowane zostały w tym roku po raz trzeci w 17 miastach w kraju. W zajęciach bierze udział ok. 4 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat.

 

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku warsztaty odbyły się po raz drugi. "Projekt zakłada, że teatr nie jest kopułą, do której nikt nie może już wejść, mówi o tym, że teatr zaczyna być otwarty. Ma on zachęcać młodzież do obcowania z nim i poznawania go" - powiedział jeden z uczestników warsztatów, Marek Marczak.

 

Jak zaznaczyła koordynatorka projektu Monika Bania, zainteresowanie było bardzo duże. Nabór, który odbywał się przez wypełnienie ankiety w internecie, zakończył się kilka godzin po otwarciu.

 

W tegorocznej edycji podczas dwóch dwutygodniowych turnusów uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy: aktorską, scenograficzno-kostiumową i dziennikarsko-promocyjną. Przy pomocy instruktorów uczyli się m.in. tajników gry aktorskiej, projektowania scenografii i kostiumów teatralnych, a także jak pisać o teatrze i wypromować przedstawienie.

 

Uczestnicy w większości mieli już wcześniej styczność z teatrem - działają w kółkach teatralnych, brali udział w innych warsztatach. Jak powiedziała jedna z instruktorek, Magda Kiszko-Dojlidko, warsztaty mają pomóc młodzieży rozbudzić ich kreatywność, rozwinąć zdolności, a także "ukierunkować ich wewnętrzne postrzeganie świata".

 

Sami uczestnicy podkreślają, że warsztaty to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim ciężka praca nad sobą, pokonywanie własnych słabości oraz poznawanie i rozwijanie swoich zdolności. Większość z nich wiąże przyszłość z teatrem.


PAP
17 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia