List Ministra z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Mam głęboką nadzieję, że polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia - pisze minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

27 marca 2020 roku

Wielce Szanowni Państwo,

Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem podkreślającym społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej, stanowiącej przestrzeń ekspresji oraz codziennej pracy tysięcy utalentowanych ludzi. W tym roku przypada w chwili gdy świat mierzy się z wyzwaniem bezprecedensowym w naszej współczesnej historii.

Ograniczenie działalności instytucji kultury i odwołanie wszystkich wydarzeń, będące sposobem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii, w szczególny sposób dotyka artystów, a zwłaszcza ludzi teatru. Zdając sobie sprawę ze skali tego wyzwania Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje działania ochronne, które obejmują również ludzi i instytucje kultury.

Przewidziano wsparcie Państwa Polskiego dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się tą branżą, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w Internecie i aktywizację po przywróceniu działalności.

Mam głęboką nadzieję, że polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia.

W tym szczególnym dniu przekazuję Państwu wyrazy wielkiego uznania oraz serdeczne życzenia zdrowia, wytrwałości, niesłabnącej nadziei i wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku

Warszawa, 27 marca 2020 roku

(-)
MKiDN
27 marca 2020

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia