List otwarty

List otwarty Krzysztofa Mieszkowskiego do Jacka Kurskiego

Poseł Krzysztof Mieszkowski wystosował list otwarty do Jacka Kurskiego, Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A., w obronie redaktora Wojciecha Majcherka zwolnionego z TVP Kultura.


Szanowny Pan

Jacek Kurski

Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

Szanowny Panie Prezesie,

z ogromnym niepokojem przyjąłem informację o zwolnieniu w trybie dyscyplinarnym wieloletniego redaktora TVP Kultura, Wojciecha Majcherka, na podstawie bliżej nieokreślonego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Wojciech Majcherek z TVP Kultura związany jest od początku powstania kanału. Swoje oddanie, rzetelność i profesjonalizm, udowodnił, realizując jako redaktor blisko sto rejestracji i transmisji spektakli telewizyjnych, w tym inscenizacje takich reżyserów, jak m.in.: Krystian Lupa, Jerzy Jarocki, Agnieszka Glińska, Jerzy Grzegorzewski, Krzysztof Warlikowski, Marcin Liber czy Michał Zadara. Wojciech Majcherek jest wieloletnim wykładowcą Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły) oraz selekcjonerem festiwali teatralnych, m.in. festiwalu Interpretacje w Katowicach i Konfrontacji Teatralnych w Lublinie. Jego wiedzę i kompetencje doceniali nie tylko twórcy kultury, ale także widzowie. Swój sprzeciw wobec zaistniałej sytuacji stanowczo wyraziło środowisko artystyczne, które podkreśla, że praca z Wojciechem Majcherkiem zawsze była gwarantem bezpieczeństwa, pełnego profesjonalizmu oraz zaufania, na które pracuje się latami.

Szczególnie oburzająca jest forma, w jakiej dokonano rozwiązania umowy z Wojciechem Majcherkiem - w trybie dyscyplinarnym, bez podania konkretnych powodów oraz z naruszeniem elementarnych zasad kultury. W związku z powyższym, zwracam się do Pana z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz przywrócenie Wojciecha Majcherka na stanowisko redaktora TVP Kultura.

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Mieszkowski

Poseł na Sejm RP

(-)
Materiał nadesłany
4 lutego 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...