Listopad z Teatrem Narodowym w TVP Kultura

Teatr Narodowy w Warszawie

250. urodziny Teatru Narodowego wypadają w listopadzie, dlatego TVP Kultura przygotowała w tym miesiącu krótki przegląd spektakli tego teatru. Emisja wszystkich przedstawień odbędzie się o godz. 20:30.

Rozpoczniemy 3 listopada od przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1997-2003, za czasów którego Teatr Narodowy odzyskał pozycję jednej z najważniejszych scen w kraju. On też uczynił z Narodowego „Dom Wyspiańskiego". Przedstawienie, które pokażemy, powstało w oparciu o „Studium o «Hamlecie»" Stanisława Wyspiańskiego. Autor dociekał w nim zagadek tekstu arcydramatu Shakespeare'a, walcząc z anachronicznym teatrem. Jerzy Grzegorzewski w „Hamlecie Stanisława Wyspiańskiego" uczynił bohaterem samego Wyspiańskiego (w tej roli Wojciech Malajkat), którego nawiedzają duchy nie tylko postaci szekspirowskich, ale i z jego dramatów. W wyrafinowanej wizji Grzegorzewskiego Wyspiański jest samotnym artystą, którego idee nie są rozumiane przez otoczenie. Telewizyjny zapis spektaklu, którego premiera odbyła się na deskach Narodowego w 2003 roku, powstał pięć lat później. Reżyserii telewizyjnej podjął się Jan Englert. Oprócz wspomnianego Wojciecha Malajkata w przedstawieniu wystąpili m.in. Ewa Konstancja Bułhak, Beata Fudalej, Igor Przegrodzki, Magdalena Warzecha, Anna Gryszkówna i Jan Englert.

10 listopada przypomnimy „Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta. Ten spektakl Teatru Narodowego to niezwykle interesująca, nowa interpretacja najbardziej znanego utworu Mrożka. Jerzy Jarocki, uważany za wyjątkowo wnikliwego interpretatora twórczości tego dramatopisarza, zaskakuje poważną w tonie inscenizacją dramatu, która jednak nie pozbawia tego, co w nim śmieszne, czy raczej drapieżnie ośmieszone. Telewizyjna wersja spektaklu powstała w 2012 roku. Trzy dni po zakończeniu zdjęć zmarł Jerzy Jarocki, a dalsze prace nad spektaklem przebiegły pod kierunkiem dyrektora Teatru Narodowego i odtwórcy roli Eugeniusza w przedstawieniu, Jana Englerta. W obsadzie także: Marcin Hycnar, Ewa Wiśniewska, Jan Frycz, Katarzyna Gniewkowska, Grzegorz Małecki i Kamilla Baar.

Ostatnim przedstawieniem cyklu będzie „Operetka" Jerzego Grzegorzewskiego. Telewizyjną wersję przedstawienia Teatru Narodowego, którego premiera odbyła się w 2000 roku, wyemitujemy 17 listopada Jerzy Grzegorzewski wykorzystując okazję do zabawy „bosko idiotycznym" żywiołem operetkowym, scenicznym żartem, aluzją literacką i muzyczną, pokazał świat pędzący na oślep przez groteskową rewolucję ku autentycznej zagładzie wszystkiego, co dotychczas było ważne. W przedstawieniu zagrali m.in. Wojciech Malajkat, Beata Fudalej, Igor Przegrodzki, Ignacy Gogolewski, Jacek Różański i Kinga Ilgner.

(-)
Materiał Organizatora
2 listopada 2015

Książka tygodnia

Bruno Schulz w oczach współczesnych. Antologia tekstów krytycznych i publicystycznych lat 1920-1939
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
red. Piotr Sitkiewicz

Trailer tygodnia

4. Międzynarodowy Fest...
Dagmara Gumkowska
Stęsknieni teatralnych wrażeń pukamy ...