Listopadowa odsłona Maszyny choreograficznej

"Balet Koparyczny" - w choreografii Izy Szostak - Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

Spektakl jest próbą zmierzenia się współczesnej artystki Izy Szostak z twórczością Oskara Schlemmera (profesora Bauhausu, niemieckiego malarza, teoretyka sztuki i reformatora tańca) oraz jego konceptualizacją ruchu. To zarazem ostatni spektakl w cyklu tegorocznej "Maszyny choreograficznej".

Schlemmer był zafascynowany mechanicznością ruchu tancerzy baletowych. Traktował ich ciała jako formy i bryły, odnajdując w nich model skomplikowanych relacji człowieka ze zgeometryzowaną przestrzenią. W swoim najnowszym projekcie Iza Szostak bierze na warsztat Schlemmerowski Balet Triadyczny i przekłada go na język maszyn budowlanych. Artystkę interesuje władza człowieka nad maszyną i maszyny nad człowiekiem.

‌Ważną częścią przygotowania projektu było odbycie przez artystów szkolenia na operatorów koparek. Proces poznawania motoryki ruchu maszyny i zdobywania nowych umiejętności (uruchamianie, sterowanie, manewrowanie) wyraźnie wydobył zależność człowieka i przedmiotu.

Uwaga: spektakl odbywa się na ul. Romanowicza 4, Hala A.

Po premierze, 8 listopada o godz. 20:30 zapraszamy na debatę Sztuka bez performera? Miejsce i ranga obiektów, maszyn i marionet w praktyce scenicznej z udziałem Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej, Katarzyny Słobody, Izy Szostak, Mateusza Szymanówki i Karoliny Wycisk. Spotkanie odbywa się w Balu przy ul. Ślusarskiej 9.

‌Bilety w cenie 15 zł i 20 zł do kupienia na bilety.cricoteka.pl. Na panel wstęp bezpłatny.

Organizator: Cricoteka – instytucja kultury Województwa Małopolskiego
Projekt Maszyna choreograficzna dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat medialny: Radio Kraków, Off Radio, O.pl, Gazeta Wyborcza, TVP Kraków, TVP Kultura, e-teatr, Teatralia, teatr, Reflektor, taniec polska (pl)
Partner: Bergerat – Monnoyeur

(-)
Materiał Teatru
7 listopada 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia