Listopadowa premiera w Żydowskim

"One same" - reż. Karolina Kirsz - Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. W ramach obchodów jubileuszu 4 listopada o g. 19 odbędzie się premiera spektaklu "One same" w reżyserii Karoliny Kirsz.

W dziwnej, nieziemskiej przestrzeni spotykają się niezwykłe kobiety. Postacie autentyczne. Żydówki-buntowniczki, skandalistki, które odważyły się wyjść poza schemat: Helena Rubinstein - ortodoksyjna Żydówka z Kazimierza, która "podarowała światu piękno", Irena Krzywicka - przedwojenna gorszycielka, która walczyła o zalegalizowanie aborcji i "chciała wyniszczyć polski naród świadomym macierzyństwem", księżna Stephenie von Hohenlohe - nisko urodzona Żydówka i agentka Hitlera oraz Anna Held - gwiazd Broadwayu początku wieku i Sophie Tucker, słynna amerykańska śpiewaczka urodzona w Tulczynie na Podolu.

Każda z nich pisze swój życiorys a całość przybiera kształt wspólnego utworu o wolności. Czy istnieje niebo dla takich kobiet? Czy można być sobą żyjąc w zgodzie z tradycją? Jaką płaci się cenę za zerwane więzi? Czy skandal ma twarz kobiety i czy za wewnętrzną wolność trzeba zapłacić samotnością?

(-)
Materiał Teatru
22 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia