Listu Dyrektora Teatru

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

List Dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu - Zbigniewa Prażmowskiego do Dyrektor Teatru "Tęcza" w Słupsku w związku z wykluczeniem spektaklu wałbrzyskiego teatru z festiwalu EUROFEST 2012

Szanowna Pani,
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu z wielkim zażenowaniem przyjął informację, przekazaną drogą mailową przez konsultanta programowego Teatru  „Tęcza”, o rezygnacji z naszej prezentacji na III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. R. Schumana EUROFEST 2012 z powodów finansowych, z którymi boryka się Wasz Teatr jako organizator przedsięwzięcia.
Nasze rozżalenie jest tym większe, że otrzymaliśmy już oficjalne zaproszenie do udziału
w Festiwalu i jak wynika z protokołu Komisji kwalifikującej nasz spektakl został wytypowany jako jedyny spośród propozycji zgłoszonych przez 13 polskich teatrów.
W naszym odczuciu styl, w jaki nas potraktowano, jest nieetyczny i wysoce nieprofesjonalny oraz pozostaje w sprzeczności z ogólnie przyjętymi zasadami organizacji tak prestiżowych wydarzeń. Tym bardziej, że z prezentacji festiwalowych wykluczono tylko nasz Teatr, bez zamieszczenia jakiejkolwiek wzmianki na ten temat na oficjalnej stronie internetowej EUROFEST 2012 i bez jakiejkolwiek próby negocjowania warunków naszego uczestnictwa
w Festiwalu.
Tudzież w regulaminie Festiwalu nie znaleźliśmy zapisu, na podstawie którego można wykluczyć zakwalifikowany spektakl oraz przeprowadzić wtórną selekcję po oficjalnym opublikowaniu listy spektakli zakwalifikowanych, bez określenia kryteriów wyboru.
Trudno jest nam zrozumieć motywy działania Organizatora Festiwalu, który miast akcentować, eliminuje jedyny polski teatr, pozostawiając w konkursie tylko prezentacje zagraniczne, mające zrealizować główne cele Festiwalu: integrację kulturalną krajów Unii Europejskiej, wymianę doświadczeń, prezentacje dorobku artystycznego dla dzieci, nawiązanie twórczych kontaktów (bez polskiego reprezentanta).
W związku z zaistniałą sytuacją Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu oczekuje publicznych przeprosin, w tym na stronie internetowej www.eurofest.pl, z podaniem przyczyn rezygnacji Organizatora Festiwalu z naszego udziału w finale eliminacji konkursowych.

Zbigniew Prażmowski
Dyrektor Naczelny i Artystyczny
Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

(-)
Materiały Teatru
23 lutego 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...