Łódzka polecajka

Za nami trudny tydzień - pierwszy od tymczasowego zamknięcia instytucji kultury.

Teatry musiały zmienić swoje dotychczasowe plany, a niektóre zostały zmuszone do zawieszenia swojej działalność. Inne, ponownie przeniosły się do internetu. Jednak kultura nie wywiesza białej flagi, bowiem już w ten weekend obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru! W związku z tym, przed nami dni pełne teatralnych emocji. Co zatem będziemy mogli znaleźć w sieci?

„Ferragosto"reż. Adam Orzechowski, Teatr Powszechny w Łodzi, 26-28.03, godz. 19:15 (transmisja online)
Teatr Powszechny proponuje nam po raz pierwszy online – spektakl „Ferragosto" poświęcony losom pisarza, eseisty, dziennikarza i emigranta politycznego–Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.Tytułowe Ferragosto to włoskie święto obchodzone 15 sierpnia. To dla Włochów dzieńwolny od pracy, w którym wszyscy masowo wyjeżdżają z miast, by odpocząć od codziennego zgiełku i uciążliwych upałów. Święto Ferragosto staje się punktem wyjścia dla całej sztuki i tłem dla zmagań bohatera z własnymi przemyśleniami na temat wojny i sztuki oraz relacji międzyludzkich.


„Humanka" reż. Lena Frankiewicz, Teatr Nowy w Łodzi, 27.03, godz. 19:15 (transmisja w mediach społecznościowych)
Teatr Nowy w myśl hasła #bądźmywkontakcie nie zostawia swoich widzów bez dostępu do teatru i sztuki. W Międzynarodowy Dzień Teatru zaplanował wspólne oglądanie spektaklu „Humanka" w reżyserii Leny Frankiewicz. To sztuka traktująca o świecie zdominowanym przez technologię. Ludzie żyją w otoczeniu humanoidów – obdarzonych sztuczną inteligencją robotów stworzonych na podobieństwo człowieka. Humanki i humani wyręczają ludzi w pracy, ale pełnią też funkcję idealnych partnerów życiowych – idealnych, bo wyposażonych zgodnie z potrzebami właściciela. Czy to początek końca naszej cywilizacji? Spektakl „Humanka" to zapowiedź apokaliptycznej wizji rzeczywistości pozbawionej tego, co ludzkie.


„Mistrzowie i ich uczniowie", Teatr Wielki w Łodzi, 28.03, godz. 14:00 (transmisja na stronie teatru oraz na youtubie)
W ramach „YouTube Dni Kultury" Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na kolejny odcinek cyklu „Mistrzowie i ich uczniowie", którego gościem będzie Piotr Miciński, wybitny polski artysta oraz pedagog wokalny, który współpracował z Teatrem Wielkim w Łodzi prawie 20 lat. W ramach wspomnianego cyklu znakomici artyści Teatru Wielkiego w Łodzi opowiadają o swojej pracy artystycznej i pedagogicznej, uciekając się do wspomnień pełnych refleksji i humoru.


Koncert Pasyjny, Filharmonia Łódzka, 26.03, godz. 19:00 (transmisja online, koncert płatny)
W nastrój Wielkiego Tygodnia na pewno możne nas wprowadzić Koncert Pasyjny w Filharmonii Łódzkiej. W programie będzie można usłyszeć „Lamentatione"J. Haydna oraz jedno z najpiękniejszych opracowań Stabat Mater włoskiego kompozytora G.B. Pergolesiego. Muzycznych emocji dostarczy nam Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego. Partie solowe wykonają Hanna Sosnowska i Kacper Szelążek.


Kolejna edycja DOTKNIJ TEATRU
W ten weekend rusza już jedenasta  łódzka edycja Dotknij Teatru 2021, która odbędzie się pod hasłem OBECNOŚĆ. Skupia się na teatrze silnie zaangażowanym w rzeczywistość społeczną, ukazującym zagrożenia związane ze zmierzchem świata, jaki nieuchronnie nadchodzi i wynika m.in ze zmian klimatu, wielkich migracji, nieustającej nadprodukcji i nadkonsumpcji, czy pandemii. Obecna edycja skłania się ku „tu i teraz", czyli byciu świadomie zaangażowanym w otaczającą nas rzeczywistość. Z powodu lockdownu większość wydarzeń teatralnych została przeniesiona na kolejny miesiąc, jednak już teraz warto wspomnieć o misji tegorocznej edycji.

 

Anna Grzelak
Dziennik Teatralny Łódź
26 marca 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...