Łódzka polecajka

28-30 maja 2021

W ten weekend będzie miało miejsce to na co wszyscy czekamy już od kilku miesięcy. Wszystkie instytucje kultury powoli się otwierają, a widzowie będą mieli na powrót szansę doświadczyć niezwykłej atmosfery tradycyjnego, „żywego" teatru. Zapraszamy!

„Calineczka" – reż. Bartosz Kurowski – Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
29.05.2021 – 17.00
Ta premiera to propozycja dla dzieci powyżej 7 roku życia, ale także dla ich rodziców. Spektakl jest oczywiście inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena, ale nie można mówić tu o klasycznej inscenizacji. Przedstawienie to jest rodzajem współczesnej „baśni drogi", która opowiada o dorastaniu, dojrzewaniu oraz wkraczaniu w poważny i odpowiedzialny świat dorosłych.

„Mizantrop" – reż. Edward Wojtaszek – Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
29.05.2021 – 19.00
Premiera jednej z najwybitniejszych, a zarazem jednej z najbardziej osobistych, sztuk Moliera będzie miała miejsce na dużej scenie Teatru Jaracza. Historia ta jest zarazem tragiczna i komiczna, opowiada bowiem o człowieku, który szczerze gardzi obłudą, fałszem i konwencjami społecznymi, ale zakochuje się w kobiecie, która uosabia wszystko czego on nie szanuje. Mimo swoich lat jest to sztuka poruszająca bardzo współczesne problemy –
fasadowość, kryzys autorytetów, wierność swoim przekonaniom czy konformizm.

„Tańczący z gwiazdami" – reż. Michał Walczak – Teatr Powszechny w Łodzi
29.05.2021 – 19.15
Zapraszamy na prapremierę nowego spektaklu Teatru Powszechnego w Łodzi w reżyserii Michała Walczaka. Musical opowiada o teatrze w czasach pandemii, który po miesiącach pewnego zawieszenia planuje wystawić nowe, bestsellerowe przedstawienie. To też historia o ludziach różnych profesji i tym jak pandemia koronawirusa zmieniła ich życia. Spektakl inspirowany jest powieściami Stephena Kinga i filmami Davida Lyncha.

„Madame Buterfly" – reż. Janina Niesobska – Teatr Wielki w Łodzi
29.05.2021 – 18.30 i 30.05.2021 – 18.00
Już w ten weekend Łodzianie będą mieli szansę obejrzeć jedną z najbardziej popularnych oper Giacomo Pucciniego. Ta egzotyczna historia opowiada o losach młodej gejszy, która przeżywa wielką miłość, rozczarowanie i porzucenie. To także opowieść mocno skupiona na rozważaniach na temat miejsca honoru w życiu człowieka – czy lepiej żyć bez niego czy może umrzeć, ale honorowo? W ten weekend w tytułowej roli zadebiutuje doskonała solistka, Joanna Woś.

Paulina Kabzińska
Dziennik Teatralny Łódź
28 maja 2021

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia