Łódzka polecajka

23-25 lipca 2021

Kolejny lipcowy weekend za nami a następny już tuż, tuż! Część z nas właśnie zaczyna urlop, inni muszą na niego chwilkę poczekać. Jednak już teraz warto zaplanować sobie weekend, bowiem wszyscy mamy upragnione wolne! Jak je wykorzystać? Oto kilka kulturalnych propozycji:

Jubileusz Trzeciego Oddechu Kaczuchy - TEATR MAŁY
22 lipca 2021r., godz. 19:00 (Rynek Manufaktury)
Podczas czterdziestolecia zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy Andrzej Janeczko i Maja Piwońska zaśpiewają swoje największe przeboje, takie jak „Wódz", „Kombajnista" czy „Pytania syna poety". To będzie wyjątkowa okazja by posłuchać duetu, który z charakterystycznym humorem i dystansem od wielu lat śpiewająco komentuje bieżące wydarzenia w kraju.
/materiał Teatru Małego/

Kulturalny Kwartał – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
23 lipca 2021r., godz. 17:00-18:30
KULTURALNY KWARTAŁ - strategie wzmacniania wewnętrznej siły i kreatywności dzieci i młodzieży to akcja skierowana do młodych mieszkańców dzielnicy Łódź-Śródmieście w szczególności: ul. Legionów, Gdańskiej, Próchnika, Zachodniej. Ruch i zabawa na swoim podwórku to propozycja dla dzieci, które pozostają w lipcu w mieście. Wykwalifikowani animatorzy i instruktorzy znajdą sposób na nudę i pokażą młodym łodzianom, jak twórczo odkryć pozornie znaną przestrzeń. Założeniem wydarzenia jest pobudzać wyobraźnię oraz inspirować do naturalnej ekspresji twórczej i ruchowej.
/materiał AOIA/

Koncert w ramach cyklu "Spirit of Łodź" - NANCY VIEIRA  - ArtKombinat Scena Monopolis
22 lipca 2021r., godz. 20:30, Amfiteatr Monopolis
Kolejny koncert w ramach letniego cyklu Spirit of Łódź. Music Festival w MONOPOLIS. Tym razem sygnowany przez "Siestę w Drodze". Wokalistka i kompozytorka Nancy Vieira nazywana jest najbardziej stylową kontynuatorkę sztuki Cesarii Evory. Kto sięga głębiej, wie, że jej historia, pochodzenie społeczne a zwłaszcza serdeczna, otwarta osobowość różnią ją od Cesarii. Pozostaje faktem, że Nancy występuje często z zespołem legendarnej artystki i pojawiła się w wielkim koncercie jej pamięci w lizbońskim Coliseu. Albumy „Lus" i „No Ama" należą do najpiękniejszych prezentów, jakie dostaliśmy z Cabo Verde. Nie zmienia się jednak to, co w muzyce Vieiry było od początku najważniejsze: zmysłowość, światło, radość i melodie, od których trudno się uwolnić.
/materiał ArtKombinat Scena Monopolis/

Koncert orkiestry BANDONEGRO - ArtKombinat Scena Monopolis
23 lipca 2021r., godz. 19:00
BANDONEGRO to światowej klasy orkiestra tango. Polscy muzycy podbijają serca słuchaczy na całym świecie swoim nowym spojrzeniem na tango, łączącym tradycję i nowoczesność. Ich unikalne muzyczne pomysły, pasja i doskonałe wyczucie stylu sprawiły, że występują na największych festiwalach na świecie. Są uważani za najlepszy europejski zespół tango młodego pokolenia i wschodzące gwiazdy tego gatunku. To, co ich wyróżnia to "Niespotykana energia i wyjątkowy dźwięk. Jest ich czterech, a brzmią jak 10 osobowa orkiestra!". Zespół tworzą: bandoneon/akordeon – Michał Główka, skrzypce – Jakub Czechowicz, fortepian – Marek Dolecki, kontrabas – Marcin Antkowiak.
/materiał ArtKombinat Scena Monopolis/

Anna Grzelak
Dziennik Teatralny Łódź
24 lipca 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...