Łódzka polecajka

14-16 maja 2021

Z całą pewnością mijające ciepłe i słoneczne dni pobudziły nasz apetyt na kulturę, jednak na otwarcie instytucji musimy jeszcze odrobinkę poczekać. W oczekiwaniu na powrót namacalnej magii teatru, możemy cieszyć się spektaklami w domowym zaciszu (a także w ustronnym plenerze!). Bo dlaczego nie odpocząć po pierwszych majowych upałach, inaczej niż w znajomym otoczeniu?! A zatem zobaczmy, co proponują nam teatry w najbliższy weekend...

„Tango Łódź" - reż. Adam Orzechowski - Teatr Powszechny
14 maja 2021r., godz. 19:15
15 maja 2021r., godz. 19:15
16 maja 2021r., godz. 19:15
Czy rewolucja ma płeć? W Łodzi rewolucja była kobietą i sprawą kobiet. Wyzwalała się w łódzkich włókniarkach – matkach, żonach, kochankach i w końcu rewolucjonistkach.
Sztuka "Tango Łódź" została napisana specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi przez Radosława Paczochę. Spektakl stawia pytania o Łódź. Jaka była? Jaka jest? Czy rzeczywiście – jak mówi jeden z bohaterów spektaklu – "Bóg pokarał to miasto przemysłem"?
"Hałas, pośpiech, bieg. Wrzaski dzieciaków i męża. W ciągu dnia do pracy, w nocy sprzątanie, rano z dziećmi do żłobka. Huk maszyn w fabryce. Nie bałam się jednak ciężkiej pracy. Bo tak naprawdę w życiu bałam się tylko majstra, męża, ojca i dyrektora".
/materiał Teatru Powszechnego/

„Kwiat Paproci" - reż. Justyna Zar – Teatr Pinokio
16 maja 2021r. - cały dzień
Kwiat Paproci to spektakl inspirowany staropolską legendą o Nocy Świętojańskiej. Raz w roku, w tę właśnie noc zakwita roślina o magicznych właściwościach... Jej kwiat spełnia najskrytsze życzenia! Jednak nie bez wyrzeczeń. To opowieść o szczęściu, które ma wartość tylko wtedy, kiedy możemy dzielić je z najbliższymi. Zanurzymy się w świecie dawnych mitów i wierzeń słowiańskich i odczarujemy piękno folkloru. Dzięki muzyce i choreografii, tradycja najpiękniej miesza się tu z nowoczesnością. Klasyka, ze sporą szczyptą oryginalności zagościła na deskach Teatru Pinokio w Łodzi.
/materiał Teatru Pinokio/

„Ander-Sen" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Pinokio
16 maja 2021r. – cały dzień
Wyobraźmy sobie, że w środku lasu mieszka Czarownica. Ani zła, ani dobra. Jest panią lasu i władczynią Słów, które mogą ułożyć się w opowieść o sile kreacji. Do Czarownicy przybywają zbłąkani wędrowcy i tułacze żądni przygód, także ci, którzy chcą spełnić swoje marzenia, pozbyć się trosk... – i tylko ona może im w tym pomóc...
Niezwykły, poetycki tekst Bronisława Maja w oryginalny sposób reinterpretuje klasyczne baśnie Andersena. Wchodząc z nimi w żywy dialog, opowiada o miłości, wybaczeniu i empatii.
/materiał Teatru Pinokio/

„Bajka Zjajka" - reż. Maciej Dużyński – Teatr Pinokio
16 maja 2021r. – cały dzień
Puc i Ciut – bohaterowie i przyjaciele – podczas wspólnej zabawy odkrywają... jajko. Z jajka wykluwa się gąsienica – Zjajka. Młodzi odkrywcy postanawiają się o nią zatroszczyć. Efekt przechodzi ich najśmielsze oczekiwania.
Bajka Zjajka to opowieść o dostrzeganiu świata, o poznawaniu i postrzeganiu rzeczywistości, która równie prawdziwie otacza najmłodszych. Spektakl DLA i O najnajach.
/materiał Teatru Pinokio/

„Kosmiczna Buda Jarmarczna" - reż. zespół Teatr Czerwony Pegaz – AOIA
16 maja 2021 - godz. 12.00, 12.45, 13.30, 14.15
spektakl plenerowyw Parku Julianowskim
Teatr przyjechał i rozstawia swoją budę! I to nie byle jaką – kosmiczną. Zaraz zacznie się przedstawienie! Tutaj śmiech, gonitwy i żarty, radość dla małych i dużych. Jednak niech nikogo nie zwiedzie niewielkie okno lalkowej sceny – nasz spektakl zdaje się całkiem serio pytać: czy naukowcy i ich maszyny ocalą świat? A może wręcz przeciwnie – to oni staną się przyczyną jego zniszczenia? „Kosmiczna buda jarmarczna" to połączenie tradycji z patrzeniem do przodu i pytaniem: czy my, ludzie, obraliśmy właściwą drogę?
/materiał AOIA/

 

Anna Grzelak
Dziennik Teatralny Łódź
15 maja 2021

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...