Łódzka polecajka

21-23 maja 2021

Już w piątek instytucje kultury zostaną ponownie otwarte. Po długim okresie wyczekiwania można będzie zasiąść na publiczności części łódzkich teatrów. Jest to okazja do zaspokojenia tęsknoty za życiem kulturalnym. Część spektakli pozostanie również w formacie online, pozostawiając widzom możliwość wyboru dogodnego formatu. Jak zatem najlepiej wykorzystać te paletę możliwości w tym wyjątkowym tygodniu?Oto kilka propozycji:

Dobra zmiana– reż. Jakub Przebindowski –Teatr Powszechny w Łodzi
22/23 maja 2021, godz. 16:00 i 19:00 w Manufakturze
Jak zrobić interes życia? Co, jeśli nasz misterny plan okaże się niedoskonały? Czy po raz kolejny nieocenione okaże się wsparcie Nadii, która wie, jak skutecznie porządkować życie swoich pracodawców?
„Dobra zmiana" to kolejna odsłona komediowego cyklu, którego bohaterką jest pomoc domowa Nadia. Sztuka rozgrywa się w łódzkich realiach – przyglądamy się zamożnym mieszkańcom przestronnych apartamentów wypełnionych nowoczesnym designem i dziełami sztuki współczesnej. Fabuła skłania nas do refleksji - ile jesteśmy w stanie zaryzykować i poświęcić, żeby osiągnąć cel? Czy warto udawać kogoś, kim nie jesteśmy?
„Dobra zmiana" to prapremiera sztuki napisanej przez Jakuba Przebindowskiego dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii.
/Materiał Teatru Powszechnego/

Antygona w Nowym Jorku – reż. Andrzej Szczytko– Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
21/22/23 maja 2021, godz. 19:15
Bohaterowie „Antygony" z Tompkins Square Park dostali się do wymarzonego świata, ale nikt ich tam nie potrzebuje. Są przejmująco samotni i zagubieni w jednym z najbogatszych miast świata. Dlaczego nie spełnił się ich amerykański sen? Przecież nie wszystkim się nie udaje? Większość myśli, że zmiana otoczenia znacząco zmieni ich życie. Świat Anity, Pchełki i Saszy, utkany ze wspomnień, wyobrażeń, marzeń i mitów, staje się opowieścią o naszych lękach i tęsknotach, bez taniego moralizatorstwa i eksponowania tragizmu, za to z dużym poczuciem humoru.
/Materiał Teatru Nowego/

Carmen – reż. Laco Adamik – Teatr Wielki w Łodzi
23 maja 2021, godz. 18:00
Bizet napisał kiedyś, że gdyby na świecie nie było cudzołóstwa, fanatyzmu, zbrodni, zła i mocy nadprzyrodzonych, kompozytorzy nie mieliby o czym pisać swoich oper. Nie zmienia to faktu, że CARMEN – opowieść o seksualnej obsesji i nieuchronnym zabójstwie z miłości – wywołała z początku konsternację paryskich widzów, nienawykłych do tak brawurowego połączenia elementów komicznych z tragicznymi. Kontrowersyjny temat oraz niedopuszczalne ówcześnie mieszanie elementów komicznych z tragicznymi przyczyniło się do bardzo chłodnego przyjęcia opery podczas paryskiej prapremiery. Dziś, słuchając jednej z najpiękniejszych oper w historii muzyki, bardzo trudno w to uwierzyć.
Połączenie niezwykłej, pełnej temperamentu i blasku muzyki Bizeta oraz najwyższej klasy libretta zaowocowało dziełem genialnym pod każdym względem. Kompozytor stworzył utwór pełen napięć, zachwycający egzotycznym obrazem tajemniczej, a przecież nie aż tak dla Francuza odległej – Hiszpanii.
/Materiał Teatru Wielkiego/

 

Adam Podczaski
Dziennik Teatralny Łódź
22 maja 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...