Łódzki Teatr Mały w Manufakturze ma duże plany

Teatr Mały - tak się nazywa nowy projekt

O tym, że wśród zakupów można się spotkać z kulturą, przekonywała nas już łódzka Manufaktura nie raz. Teraz do tej oferty dojdzie najbardziej niezwykłe przedsięwzięcie: scena tetralna z prawdziwego zdarzenia.

Teatr Mały - tak się nazywa nowy projekt - ma duże plany. 

- Nie chcemy być konkurencją dla łódzkich teatrów - wyjaśnia Mariusz Pilawski, aktor i reżyser, inicjator przedsięwzięcia i szef Teatru Małego. - Chcemy jednak sprawić, żeby widz u nas wypoczął, a i trochę pomyślał. 

Nowy teatr to prywatne przedsięwzięcie, które pilotuje Stowarzyszenie Komedia Łódzka. 

- Nie mamy dotacji, będziemy utrzymywać się ze sprzedaży biletów i, mam nadzieję, pomocy sponsorów - dodaje Mariusz Pilawski. - Dotychczas dostaliśmy między innymi 50 tysięcy złotych z ministerstwa kultury na oświetlenie i nagłośnienie, wspomógł nas też kwotą stu tysięcy złotych pewien były aktor, obecnie prowadzący w Warszawie własną firmę, który pragnął zachować anonimowość. 

Teatr Mały ulokował się na drugim piętrze budynku Manufaktury od strony ul. Drewnowskiej. Zajmuje pomieszczenie o powierzchni 250 m kw. Dla widzów przygotowano 135 krzeseł. Bilety będą kosztować 40 i 30 zł (na przedstawienia dla dzieci - 20 i 17 zł). Z teatrem związali się łódzcy artyści, którzy przez lata pracowali w łódzkich teatrach. 

- Niektórzy z nas byli tu niechciani, ale teraz wracamy i zamierzamy zrobić coś wspólnie - mówi Remigiusz Caban, który reżyseruje jedną z premier teatru: "Krawiec Niteczka z miasta Łodzi. Sztuka dla dzieci i rodziców". 

Pierwszą premierą nowego teatru będzie komedia "Morderstwo w hotelu", którą pierwotnie miał wyreżyserować Jerzy Gruza, ale rozchorował się. Ostatecznie reżyserii podjął się Mariusz Pilawski. Występują doskonale znani i lubiani w Łodzi aktorzy: Beata Olga Kowalska, Marek Kasprzyk i Tomasz Kubiatowicz. Trwają także prace nad widowiskiem "Piosenki z pianką (Brassens a la brasserie)" w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka. 

Po raz pierwszy na scenę Teatr Mały wyjdzie w piątek 19 czerwca. Pomysł jest bardzo szlachetny, miejmy więc nadzieję, że utrzyma się na niej jak najdłużej.

Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łodzki
10 czerwca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...