Łomżyński teatr wystąpi w Banja Luce

10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Banja Luce

Teatr Lalki i Aktora w Łomży wystąpi na X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Banja Luce /Bośnia i Hercegowina/, który odbędzie się w dniach 9-14 października.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży od wielu lat współpracuje z wieloma teatrami z krajów  bałkańskich. Współpraca ma charakter artystyczny m.in. wymiana spektakli, wspólne projekty artystyczne, uczestnictwo w festiwalach, wspólne sympozja. W wyniku tej współpracy otrzymał zaproszenie do udziału w X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Banja Luce.

Festiwal jest przeglądem o wymiarze międzynarodowym, na którym spotykają się twórcy z całej Europy. Jest  ceniony w świecie, każda kolejna edycja nabiera coraz większego znaczenia, a uczestnictwo w nim jest niewątpliwie wyróżnieniem dla zaproszonych  teatrów. Festiwal prezentuje i promuje interesujące spektakle wyłonione w wyniku selekcji. Uczestnikami Festiwalu są teatry zagraniczne, ale przyjeżdżają tu również krytycy i dyrektorzy innych prestiżowych festiwali, którzy zainteresowani są zaprezentowaniem dobrych spektakli u siebie.

W bieżącej edycji festiwalu weźmie udział szesnaście teatrów z siedmiu krajów.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprezentuje w dniu 13 października spektakl „Szczęśliwy Książę” Oskara Wilde’a. Spektakl jest przypowieścią o nieszczęśliwej miłości i o poświęceniu. Najprostszymi środkami wyrazu pobudza wrażliwość i skłania do zadumy nad odwieczną sprawiedliwością i dobrem, które rozgrzewa serca w największy chłód.

Reżyserem spektaklu jest Jarosław Antoniuk, scenografię zaprojektował Pavel Hubička, zaś muzykę skomponował Bogdan Szczepański. W spektaklu, którego premiera odbyła się 22.02.2009 r. bierze udział sześcioro łomżyńskich aktorów: Beata Antoniuk, Eliza Mieleszkiewicz, Marcin Dąbrowski, Marek Janik, Tomasz Rynkowski oraz Krzysztof Zemło.

Na Festiwalu w Banja Luce łomżyński zespół gościł już trzykrotnie zdobywając prestiżowe nagrody /2003r. - „Sklep za zabawkami” – nagroda za scenografię oraz aktorska dla Beaty Antoniuk, 2005r. – „Kominiarczyk” oraz 2007r. – „Czerwony Kapturek” – Grand Prix Festiwalu oraz nagroda za scenografię/.

(-)
Wrota Podlasia
11 października 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia