Łostetni różeniec

Wokół tradycji/Czas Pustych Nocy - Teatr Kana w Szczecinie

Łostetni różeniec - spektakl obrzędowy oraz spotkanie z zespołem Jarzębina. Puste Noce to odchodzący w zapomnienie obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby, w którym uczestniczą rodzina, przyjaciele, znajomi. W domu zmarłego przez dwie noce słychać śpiewy i modlitwy mające pomóc duszy w przejściu do innego świata.

To przecież czas, kiedy zmarły nie przebywa już „tu", ale nie dotarł jeszcze „tam". Jakie reguły i zwyczaje panują w tym czasie odwróconego porządku? Czy ma on swoją strukturę? Dramaturgię? O obrzędzie tym opowiada jedyny w swoim rodzaju spektakl obrzędowy Łostetni różeniec w wykonaniu grupy śpiewaczej Jarzębina.

Jarzębina to wielopokoleniowy żeński zespół zajmujący się teatrem obrzędowym i śpiewem tradycyjnym – jedna z najbardziej znanych grup śpiewaczych w Polsce (powstała w 1990 roku w Kocudzy na Roztoczu, niezwykle interesującym regionie etnograficznym Lubelszczyzny). Źródłem bogatego repertuaru zespołu jest głównie tradycja ustna, w tym przekazy rodzinne, wioskowe, ale także stare zapisy i nagrania archiwalne, tzw. zeszyty z tekstami religijnymi, druki ulotne, śpiewniki nabożne i rękopisy. Jarzębina to szczególnego rodzaju fenomen, niezwykła technika śpiewacza połączona ze swobodą wykonawczą tworzy wyjątkową siłę przekazu, obala stereotypy o wiejskich zespołach śpiewaczych i zjednuje grupie wiernych słuchaczy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Od momentu premiery spektaklu Łostetni różeniec w 1995 roku grupa współpracuje z polskimi i zagranicznymi zespołami, takimi jak Schola Węgajty, Warszawski Dom Tańca, czy włoski legendarny zespół muzyki dawnej Micrologus.

Zespół uczestniczył także w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych, poświęcono mu trzy filmy dokumentalne zrealizowane dla TVP 2, miał swój ważny udział w filmach fabularnych (m.in. Matka Teresa od kotów). Śpiewaczki potrafiły się również odnaleźć w realizacjach związanych ze sztuką współczesną (projekt Anny Molskiej Płaczki). O Jarzębinie powstało też kilka prac licencjackich i magisterskich. Śpiew Jarzębiny cenili sobie m.in. Władysław Hasior czy Henryk Mikołaj Górecki.

Po spektaklu planowane jest spotkanie z zespołem, którego tematem będzie obrzęd Pustych Nocy.

Wizyta zespołu Jarzębina jest organizowana przy współpracy z Filharmonią w Szczecinie. 29 października 2016 zespół uczestniczył będzie w przedstawieniu Orszak weselny/Żałobny rapsod wg pomysłu Jacka Hałasa, który zaprezentowany zostanie w Filharmonii.

Projekt „Wokół Tradycji 2016" dofinansowano z programu MKiDN pn. „Dziedzictwo kulturowe".

28 października 2016, godzina 19.00.

(-)
Materiał Teatru
24 października 2016

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...