Love story 20 lat później

"Jabłko" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Agencja Impresaryjna

"Jabłko" Verna Tiessena, współczesnego kanadyjskiego dramaturga, to love story 20 lat później. Opowiada o tym samym, co powieść Ericha Segala - związku miłości i śmierci. Spektakl Teatru Komedia z Warszawy już 23 kwietnia w Teatrze Muzycznym.

W "Love story" śmierć była punktem kulminacyjnym wielkiej miłości. W "Jabłku" jest początkiem odrodzenia miłości. Jabłko od czasów biblijnych jest synonimem grzesznej miłości. Ale ta może mieć różne odmiany i warianty. Jednym z nich jest choroba, która sprawia, że dokonujemy przewartościowania życia.

"Jabłko" Verna Tiessena, współczesnego kanadyjskiego dramaturga, to love story 20 lat później. Opowiada o tym samym, co powieść Ericha Segala - związku miłości i śmierci. Tu jednak relacje są odwrotne. Umieranie nie jest kulminacją wielkiej miłości, ale odrodzeniem uczucia. W życiu pary małżeńskiej pojawia się młodziutka studentka medycyny. Wkrótce okazuje się, że zdradzana żona jest nieuleczalnie chora, a dziewczyna zostaje jej opiekunką, która pomaga zmierzyć się kobiecie ze śmiercią.

"Jabłko", opowieść o małżeńskim trójkącie, to pretekst do poruszenia ważnych problemów w życiu każdego, dorosłego człowieka: od braku więzi między małżonkami i chęci młodych ludzi, którzy pragną żyć bez zobowiązań, po walkę z ciężką, śmiertelną chorobą. To wszystko sprowadza się do próby odnalezienia odpowiedzi na pytanie.

Parę małżonków gra Małgorzata Foremniak i Jan Jankowski. Studentką, która mebluje ich życie na nowo jest Joanna Koroniewska. Spektakl adresowany jest tylko do widzów dorosłych.

W jednym z wywiadów Małgorzata Foremniak, grająca chorą na raka żonę, powiedziała: Kiedyś grałam już osobę chorą, a to wchodzi w człowieka. Żeby się wczuć, to trzeba to poczuć. Człowiek może zobaczyć siebie w wielu odsłonach i zadać sobie wtedy pytania, od których na co dzień ucieka. Foremniak przyznała się, że miała duże wątpliwości i opory, zanim przyjęła tę propozycję.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
22 kwietnia 2013

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia