Łowienie widzów

"Bossa noga" - reż. Agnieszka Czekierda - Teatr Małego Widza w Warszawie

Agnieszka Czekierda łowi widzów na wędkę swoich pomysłów, tak jak jeden z wykonawców premierowego spektaklu "Bossa noga".

Pod tym zgrabnym tytułem kryje się koncert egzotyczny, który dla widzów w wieku 1-99 lat wykonuje trio: Gwidon Cybulski, Iza Lamik, Igor Spolski. Trzeba przyznać, że mają na widowni wierny chórek - nie tylko większość dorosłych z błogim uśmiechem wspomina czasy "Lambady" i "Guantanamery", lecz i hojnie rozdawane kołatki i marakasy robią swoje. Gdyby nie bolesna dla moich uszu nazwa zespołu "Los kłopotes de los vacaciones", sama zostałabym ich groupie!

Nowa premiera Teatru Małego Widza w Warszawie to propozycja rodzinna i integracyjna. Bosonoga publiczność wstaje i tańczy w rytm przebojów z repertuaru latynoskiego, wakacyjnego, "bujanego". Kto nie umie jeszcze stać o własnych siłach, może liczyć na troskliwe ramiona rodziców. Pozytywny wpływ muzyki na rozwój małych dzieci to zjawisko znane i chętnie omawiane w literaturze fachowej. Wrażenia słuchowe, a wśród nich pierwszy dźwięk - bijącego serca matki - kształtują dziecięce wrażliwość i koncentrację. Warto odnotować, że żaden z widzów nie płakał, co na widowni w każdym wieku należy uznać za sukces!

Publiczność spektakli dla najmłodszych to atrakcyjna grupa docelowa - za rodzinne wyjście trzeba zapłacić ponad 100 zł, a pokaz zwykle trwa trzy kwadranse. Czasami skutkuje to "wzbogacaniem" przedstawienia w podteksty zrozumiałe tylko dla dorosłych, czasami materiał jest tak słaby, że lepiej posłuchać babcinej bajki. Jednak w Teatrze Małego Widza po raz kolejny obejrzałam rzecz na poziomie. Dałam się ponieść atmosferze beztroski spod znaku kolorowych okularów z palemką, jakiej każdy z nas pragnie zaznać choćby przez 45 minut. Bo już za drzwiami teatru, na warszawskiej Starówce, gdy telefon odzyskał zasięg, znowu znalazłam się w świecie, w którym dzieje się "mucho ayayay"!

Kamila Łapicka
wSieci
22 grudnia 2016

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...