Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych premiera online!

"Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych" - reż. Dorota Abbe - Grupa Teatralna „Wikingowie" i Fundacja na Marginesie

Najnowsza premiera Grupy Teatralnej „Wikingowie" i Fundacji na Marginesie miała odbyć się 20 marca 2020 roku na deskach Teatru Ósmego Dnia. Pandemia wstrzymała niestety prace nad spektaklem na kilka dni przed planowaną premierą. Wikingowie jednak nie poddają się nigdy! Wróciliśmy do pracy gdy tylko okazało się to możliwe i już teraz zapraszamy do domowego teatru na premierę online! 20 czerwca, trzy miesiące po dacie planowanej premiery w realu, zasiądźcie wygodnie w swoich domowych fotelach, które przez godzinę, będą mogły stać się fotelami teatralnymi i obejrzyjcie spektakl, który nie pozostawi was obojętnymi.

Ludzi bezdomnych dawniej nazywano swobodnymi. Czy bezdomność to wolność czy zniewolenie? Jak opisać bezdomność? Jak dać jej wyraz w teatrze? Jaką formę znaleźć, żeby syty, zdystansowany czwartą ścianą widz poczuł przez chwilę to, co czuje osoba bezdomna? Co jest najgorsze w bezdomności? Głód, zimno, śmiertelne zmęczenie, a może wstyd, samotność, odczłowieczenie, niewidzialność?

Aktorzy Grupy Teatralnej Wikingowie doświadczyli bezdomności. Niektórzy z niej wyszli, choć, jak twierdzą, piętno bezdomności zostaje na całe życie.

Czy czują się z tego powodu inni, gorsi? Czy zawsze będą postrzegani przez pryzmat swojej bezdomności?

"Ludzie swobodni...." to piąty spektakl na koncie Grupy Teatralnej Wikingowie, drugi na deskach Teatru Ósmego Dnia, pierwszy w formule premiery online i kolejny w którym chcemy spróbować zmierzyć się z problemem, który z pozoru wydaje się tak bardzo odległy, a w rzeczywistości może dotknąć każdego z nas.

 

Izabella Nowacka
Materiał nadesłany
20 czerwca 2020
Portrety
Dorota Abbe

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia