Łukasz Zagrobelny i Rafał Drozd jako Żywago

"Doktor Żywago" - reż. Jakub Szydłowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Znamy już obsadę musicalu "Doktor Żywago", który swą polską premierę będzie miał w Operze i Filharmonii Podlaskiej 15 września 2017 roku. Łukasz Zagrobelny i Rafał Drozd wcielą się w rolę Jurija Żywago, Paulina Janczak, Agnieszka Przekupień i Anna Gigiel - Lary, Tomasz Steciuk, Damian Aleksander oraz Dariusz Kordek - Wiktora Komarowskiego.

Ponad setkę kandydatów przesłuchiwali Jakub Szydłowski, Grzegorz Berniak oraz Violetta Bielecka. Jakub Szydłowski związany jest z Teatrem Roma, gdzie występował w takich przebojach, jak "Grease", "Koty", "Upiór w operze", "Les Misérables" i "Mamma Mia". Wyreżyserował na deskach warszawskiego Teatru Rampa musical "Rent", a w Operze i Filharmonii Podlaskiej bajki muzyczne "Adonis ma gościa" i "Brzydki Kaczorek", a także widowisko muzyczne "Prosimy nie wyrywać foteli", które okazały się przebojami podlaskiej sceny operowej. Czy jego inscenizacja "Doktora Żywago" i tym razem okaże się sukcesem przekonamy się już na początku kolejnego sezonu.

- Przedstawienie tej historii, którą wszyscy znamy choćby ze słynnego filmu hollywoodzkiego, było amerykańskim widzeniem Rosji - powiedział Jakub Szydłowski w Radiu Białystok. - Myślę, że będziemy starali się bardziej współcześnie przedstawić tę historię, pozostawimy ją w czasie, w którym się rozgrywa, niemniej postaramy się to zrobić w taki sposób, który poruszy, a nawet wstrząśnie widownią. Na krynoliny nie ma co liczyć.

"Doktor Żywago" to adaptacja musicalu Lucy Simon na podstawie powieści Borysa Pasternaka z 1957 roku, za którą pisarz już w następnym roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Opisał historię lekarza, na tle wydarzeń w Rosji w szczególnym czasie: od początku XX wieku, przez rewolucję październikową i wojnę domową aż do lat trzydziestych XX w. Słynna jest ekranizacja z 1965 roku z Omarem Shariffem i Julie Christie [na zdjęciu] w reżyserii Davida Leana. Nie przyćmiła jej żadna późniejsza próba adaptacji.

(-)
Materiał Opery
11 marca 2017

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia