Lupa i Olsten na starcie

Wrocławski Teatr Polski rusza pełną parą

Po wakacyjnej przerwie Teatr Polski we Wrocławiu rusza pełną parą!

Już w sobotę 19 września 2009 w Wytwórni Filmów Fabularnych (ul. Wystawowa 1, Wrocław) odbędzie się premiera prasowa Kuszenia cichej Weroniki – wznowienie spektaklu Krystiana Lupy sprzed dwunastu lat. Przywróciliśmy do repertuaru to gęste od znaczeń, nasycone erotyzmem, niemal oniryczne przedstawienie z kreacjami Ewy Skibińskiej i Krzesisławy Dubielówny oraz partnerujących im Adama Szczyszczaja i Mariusza Kiljana. Spektaklowi towarzyszy niepokojąca muzyka Jacka Ostaszewskiego.
 
Adaptacja opowiadania Roberta Musila. Upadająca siedziba rodowa gdzieś na prowincji. Zrujnowane domostwo zamieszkują cztery osoby: Weronika – starzejąca się panna, jej zdziwaczała ciotka, Johannes – adorator Weroniki oraz wynajmujący pokój Demeter. Weronika jest rozdarta pomiędzy uczuciem do Johannesa oraz czysto fizyczną fascynacją, jaką wzbudza w niej Demeter. Pomiędzy trojgiem bohaterów toczy się wyrafinowana gra...

Fragment rozmowy Łukasza Maciejewskiego z Krystianem Lupą pt. Chyba że umrzesz [całość ukazała się w programie]:
 
Łukasz Maciejewski: Twój powrót do "Kuszenia cichej Weroniki" według Roberta Musila jest dla mnie zaskoczeniem. W ostatnich latach wielokrotnie powtarzałeś, że w coraz mniejszym stopniu interesuje cię adaptowanie literatury klasycznej w teatrze.
Krystian Lupa: "Kuszenie cichej Weroniki" zostało już zrobione – premiera odbyła się w 1997 roku. Nie będzie to zatem nowa rzecz, tylko powrót do spektaklu, który dla nas wszystkich, dla całego zespołu wrocławskiego, był ważny i inspirujący. Mieliśmy przy tym poczucie, że zbyt szybko zniknął z afisza, nie zdążyliśmy się wystarczająco nacieszyć graniem.
Ponowne spotkanie z "Kuszeniem cichej Weroniki" jest zatem dla mnie powrotem do dawnej, fascynującej przygody. Niespokojnej i bezczelnej próby nieliterackiego potraktowania literatury.

Prapremiera polska na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego: 17 maja 1997
Wznowienie w Wytwórni Filmów Fabularnych (ul. Wystawowa 1, Wrocław): 29 czerwca 2009
Premiera prasowa: 19 września 2009 o godz. 19:00
Spektakle: 18–20 września 2009 o godz. 19:00

W tym samym czasie (18–20 września 2009) polecamy na Scenie na Świebodzkim spektakl "Samsara Disco" w reżyserii Agnieszki Olsten.
"Samsara Disco" to nowa teatralna interpretacja sztuki Antona Czechowa Iwanow w kontekście "Życia owadów" Wiktora Pielewina. Przyglądamy się splątanym i niszczącym emocjom postaci Czechowa. W minimalistycznej scenerii, wielkiej jak świat, pokazujemy je w napiętym i nieustannym tańcu pożądania i odtrącenia. Nasz taniec koncentruje się wokół ciała żony Iwanowa – Anny, postrzeganego jako OBCE. Pieniądze są dodatkowym stymulatorem tych raz śmiesznych i groteskowych, raz groźnych i granicznych stanów.

Czy możliwe jest oświecenie? W czym tak naprawdę tkwią źródła tych emocji? Należy go szukać poza złudzeniem, jakim jest życie w samsarze, o czym przekonuje proza Pielewina. Każdy chce tu lecieć do światła, a ostatecznie ląduje w ciemności.

(-)
Materiały Teatru
9 września 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia