„Lwów nie oddamy" z Nagrodą Specjalną Jury

14. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port oraz 12. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odniósł kolejny sukces. Tym razem spektakl „Lwów nie oddamy" w reżyserii Katarzyny Szyngiery doceniło Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni, które postanowiło przyznać mu swoją NAGRODĘ SPECJALNĄ.

Jury w składzie: Małgorzata Bogajewska, Małgorzata Jarmułowicz i Małgorzata Sikorska-Miszczuk przyznało ją za „stworzenie widowiska błyskotliwego, nowoczesnego i dowcipnego, będącego efektem rzetelnej reportersko-dokumentacyjnej pracy i niezwykłego zaangażowania całego zespołu". Spektakl docenili też Widzowie Festiwalu. „Lwów nie oddamy" był drugi po NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.

„Lwów nie oddamy" w wykonaniu aktorów: Dagny Cipory, Oksany Czerkaszyny, Małgorzaty Machowskiej, Mateusza Mikosia, Piotra Mieczysława Napieraja, Roberta Żurka i Jacka Sotomskiego (w roli gitarzysty), został zaprezentowany 24 maja w gdyńskim Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Znalazł się w konkursowej siódemce Festiwalu wybranej spośród ponad stu zgłoszonych tytułów.

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, jak wskazuje jego nazwa, to swoiste sprawozdanie z tego, co ważnego działo się na polskich scenach w minionym roku. Do udziału w nim zostały zaproszone najlepsze realizacje, które zadają ważne, a zarazem trudne pytania, stawiają odważne tezy i pobudzają widzów do ambitnych poszukiwań.

Nagroda Specjalna Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port to kolejny sukces spektaklu. Dwa tygodnie wcześniej został doceniony podczas 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNT w Szczecinie, gdzie zdobył GRAND PRIX czyli Wielką Nagrodę Publiczności. Na swoim koncie, poza ostatnimi sukcesami, ma także Główną Nagrodę 5. Festiwalu Nowego Teatru oraz udział w 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

„Lwów nie oddamy" zakwalifikował się też do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Monika Midura
Materiał Teatru
27 maja 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia