Ma zabijać śmiechem

"Mayday" - reż. Edward Żentara - Nowy Teatr im. S. Witkacego w Słupsku

Żaden facet nie jest monogamistą - usprawiedliwia swojego bohatera Dariusz Majchrzak, grający główną rolę w farsie "Mayday", której premiera w Nowym Teatrze odbędzie się w sobotę 8 stycznia

John Smith, w którego wcieli się Dariusz Majchrzak, to taksówkarz bigamista, któremu przez lata udaje się lawirować między dwiema żonami. Przed publicznością będzie on usiłował wybrnąć z tarapatów, które demaskują jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami. Smith stoczy śmiertelny pojedynek z obiema kobietami, jednym homoseksualistą i komplikującymi jeszcze bardziej sytuację, gapowatymi inspektorami policji.

- "Mayday" według Raya Cooneya to rolls-royce wśród fars. Od lat nie schodzi z afiszy teatrów europejskich i krajowych - podkreśla reżyserujący słupski spektakl Edward Żentara. - To bardzo pogodny tekst, którym nasi widzowie mogą wesoło i optymistycznie powitać nowy rok. Taki właśnie mieliśmy cel, wybierając go - wprowadzić widownię w dobry humor. Jednak żeby było śmiesznie, aktorzy muszą grać poważnie. Nasz spektakl ma mieć dobre tempo, wyraziste postaci wplątujące się w piramidę kłamstw i... zaskakujący finał.

Twórcy spektaklu przekonują, że pracują nad tym, aby przez dwie godziny widownia ryczała ze śmiechu, a siedzenia stały się mokre. - Tym bardziej że w lipcu i tak zostaną wymienione - usprawiedliwia swój zamiar reżyser.

Czy tak będzie? Pierwsi widzowie przekonają się już w sobotę w czasie premiery. Tym razem nie będzie ona biletowana. Wszystkie datki zebrane podczas pierwszego spektaklu zostaną przekazane na rzecz rocznego Andrzejka Łykusa z Łabiszewa, który cierpi na chorobę jelit - kolostomię. Pieniądze pomogą sfinansować poważną operację. Na premierę nie ma już wielu wejściówek, ale nasi czytelnicy mogą je jeszcze wylicytować.

Kolejne spektakle "Mayday" zaplanowano na 9, 21, 22 i 23 stycznia na dużej scenie Nowego Teatru. O bilety (25 zł ulgowy, 30 zł normalny) można pytać w kasie przy ul. Jana Pawła II 3.

Wejściówka na premierę

Dla osoby, która wylicytuje najwyższą kwotę Nowy Teatr przygotował podwójną wejściówkę na premierę, okolicznościową flagę i plakat z autografami aktorów. Zestaw otrzyma osoba, która zaoferuje za niego najwyższą kwotę. Oferty można przysyłać na adres: andrzejek@nowy-teatr.pl, w temacie wpisując "czytelnicy dla Andrzejka". Aktualna zaoferowana kwota to 40 zł.

Monika Zacharzewska
Głos Pomorza
5 stycznia 2011

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...