Machiavelli i Polska Trójka

"Machia" - reż. Juliusz Machulski - Teatr Stary w Lublinie

Niccolo Machiavellego zagra Adam Ferency, jego kochankę Marta Ledwoń. Na scenie zobaczycie także Piotra Głowackiego, tegorocznego laureata nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

«Juliusz Machulski, autor znanych polskich filmów pisze także sztuki teatralne. - Kiedy moi rodzice prowadzili Teatr Ochoty, usłyszałem: Napisz coś dla nas, to wystawimy. Wtedy powiedziałem im o Niccolo Machiavellim. Pomysł musiał się odleżeć, w międzyczasie zaproponowałem temat Jerzemu Stuhrowi - mówi Juliusz Machulski. Po 20 latach Machulski zrealizował pomysł w lubelskim Teatrze Starym. Warto dodać, że premiera "Machii" (Machia, bo tak mówili do bohatera przyjaciele) w dniu 4 maja odbędzie się w 545 rocznicę urodzin Machiavellego.

Na scenie zobaczycie trójkę aktorów. Wspaniałego Adama Ferencego i lubelską aktorkę Martę Ledwoń. - Machiavelli miał swoje miłości i romanse. Wprowadzam do sztuki postać Barbery, która była śpiewaczką, aktorką, napisał dla niej sztukę "Mandragora" - mówi Machulski. Oraz Piotra Głowackiego, który zagra Francesco Tarugiego, Sekretarza Rady Pięciuset, przed którą stanie Machiavelli pod koniec życia, starając się o urząd, który piastował 30 lat wstecz. Scenografia, kostiumy i światło to dzieło Justyny Łagowskiej, muzykę napisał Piotr Selim.

W spektaklu pojawi się intrygujący moment w biografii Machiavellego, kiedy wraz z Leonardo da Vinci postanowili zawrócić rzekę Arno. - Piza była jednym z miast republikańskich, ale często się buntowała przeciwko Republice. Ponieważ miała bliżej do morza i rzeka Arno przepływała przez środek miasta (a nią dostawy żywności) - bohaterowie dramatu wymyślili, żeby odwrócić bieg rzeki i tym samym bezkrwawo zdobyć Pizę - tłumaczy reżyser Adam Ferency, odtwórca głównej roli nie kryje, że sztuka ma wiele odniesień do współczesności, a słynny traktat Machiavellego o sprawowaniu władzy ("Książę") czytają polscy politycy. - Mógłbym z rękawa sypać nazwiskami tych, którzy z Księcia wzięli to, co najgorsze - mówi aktor.

Premiera w niedzielę 4 maja o 18. Dwa spektakle przedpremierowe, 3 i 4 maja o 19 (bilety kosztują od 20 do 70 zł).»

Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodni
2 maja 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia