Machulski na Festiwalu

21. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

We wtorek na XXI Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprezentowane zostanie przedstawienie Teatru Starego w Lublinie „Machia” w reż. Juliusza Machulskiego.

To pierwsza sztuka na deskach teatru dramatycznego, której jest zarazem autorem i realizatorem. Machulski ponadto napisał sześć scenariuszy teatralnych, w tym Matka brata mojego syna, Next-Ex i Brancz, które powstały na zamówienie Polskiego Centrum Komedii działającego przy Teatrze Powszechnym w Łodzi (dwie ostatnie zostały wystawione na scenie tego teatru). Za Next-Ex otrzymał nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w 2012 roku.

Dramat Machia to sztuka poświęcona Niccolo Machiaviellemu, która zrywa z dotychczasowymi stereotypami na temat pisarza, rzucając zarazem światło na pasjonujący kontekst polityczny i historyczny epoki włoskiego renesansu. Niccolo Machiavielli po upadku republiki i dojściu do władzy Medyceuszy, został odsunięty od polityki i trafił do więzienia, a po zwolnieniu z niego osiadł w San Casciano, gdzie napisał m.in. swój słaynny traktat „Książę". Po trzydziestu latach od tych wydarzeń, rozgoryczony, ale ambitny chce wrócić do polityki.

(-)
Materiał Festiwalu
24 marca 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia