Maciej Korwin
reżyser teatralny, w latach 1995–2013 dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.Maciej Korwin, właściwie Maciej Korwin-Kluska, urodził się 22 lutego 1953 w Łodzi, zmarł 10 stycznia 2013 w Gdyni – polski reżyser teatralny, w latach 1995–2013 dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Ukończył w 1975 studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Karierę zawodową zaczynał jako aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Powszechnego w Łodzi. Występował na scenach teatrów w Kaliszu, Opolu i Chorzowie.
Jako reżyser zadebiutował spektaklem "Sługa dwóch panów" Carla Goldoniego, po czym zrealizował około pięćdziesięciu spektakli w Teatrach Łodzi, Kalisza, Opola, Katowic oraz w Operze Nova w Bydgoszczy i Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
W latach 1985-1987 Dyrektor Artystyczny Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Dyrektor Artystyczny Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
W latach 1987-1991 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu oraz Dyrektor Opolskich Konfrontacji Klasyka Polska.
W latach 1991-1995 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Powszechnego w Łodzi. Zainicjował powstanie Festiwalu Sztuk Przyjemnych.
Był członkiem ZASP-u, współzałożycielem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów i jego wiceprezesem czwartą kadencję.
Wykładał na PWFS i TV w Łodzi, był dyrektorem Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni i wykładowcą Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Nagrody i wyróżnienia:
- Wyróżniony m.in. nagrodą Stowarzyszenia INTHEGA (za reżyserię musicalu Chess)
- Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005),
- W 2008 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
- Nagroda dziennikarzy na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "za wysoki poziom prezentacji opolskiego teatru" (1990);
- Złota Maska "za przywrócenie dobrego imienia Teatrowi Powszechnemu i integrację środowiska teatralnego" (1992).
- Pomorska Nagroda Artystyczna (1999);
- Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki dla zespołu przygotowującego musical "Hair" w Teatrze Muzycznym w Gdyni (2000);
- za kompleksowe dostosowania Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni dla potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, tak aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta i korzystać z bogatej oferty Teatru (2006);
- Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne dokonania reżyserskie, aktorskie, pedagogiczne, ale przede wszystkim za wprowadzenie do repertuaru Teatru Muzycznego w Gdyni światowych hitów musicalowych, dzięki którym Teatr – w roku swego 50-lecia – jest jedną z najświetniejszych scen muzycznych w Polsce (2007).
- Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Gdyni w dziedzinie teatru za całokształt owocnej, wieloletniej pracy na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Muzycznego w Gdyni - za wprowadzenie do repertuaru Teatru wielu klasycznych pozycji musicalowych, a szczególnie za reżyserię musicalu Chicago, będącego niekwestionowanym wydarzeniem artystycznym roku 2002;
- Radiowa Osobowość Roku Radia Gdańsk (2007).
Obecnie można zobaczyć w jego reżyserii spektakle: "Shrek", "Spamalot" , "My Fair Lady", "Piękna i Bestia", "Footloose - Wrzuć luz!", "Kiss me, Kate", "Grease" oraz "Szalone nożyczki".
Do repertuaru gdyńskiego teatru wprowadził światowe hity musicalowe takie jak: "Dracula", "CHICAGO", "Evita", "Wichrowe Wzgórza", plenerowa realizacja "Jesus Christ Superstar", "Atlantis", "Szachy", "Scrooge". Na gdyńskiej scenie wyreżyserował również spektakle: "Słowa - Jacek Kaczmarski", "Przejście przez morze - Kolęda", "Klatka Wariatek", oraz liczne Koncerty Musicalowe i Sylwestrowe.
Przez wiele lat jego realizacje "Kiss me, Kate", "La Cage aux Folles", "Chess", "Memories... vom West End zum Broadway", "Night Fever" i "Jesus Christ Superstar" prezentowane były z dużym powodzeniem na tournee w Austrii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.
Doprowadził prowadzony przez siebie gdyński teatr na najwyższy poziom artystyczny.
Jego ostatnią realizacją było wyreżyserowanie przedstawienia „Cafe Sax. Piosenki Agnieszki Osieckiej" w Teatrze Powszechnym w Radomiu, którego premiera odbyła się 31 stycznia 2012 r..
(Na podstawie materiałów TM w Gdyni)