Maciej Prus

Reżyser i aktor teatralny

Maciej Prus (ur. 1937 r.) reżyser i aktor teatralny. Aktorstwo ukończył w PWST w Krakowie, a reżyserię w warszawskiej PWST. Na początku lat 60. dołączył do zespołu Starego Teatru w Krakowie. Później związał się z Jerzym Grotowskim ( grał w polskiej prapremierze Tragicznych dziejów Doktora Fausta Christophera Marlowe'a w reżyserii Jerzego Grotowskiego (1963) i jego Teatrem Laboratorium 13 Rzędów w Opolu, a także z zespołem aktorskim Teatru Rozmaitości w Krakowie.

Jako reżyser zadebiutował w 1968 roku sztuką "Pierwszy Dzień Wolności" Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie-Słupsku. Na początku lat 70. Maciej Prus realizował spektakle w warszawskim Teatrze Ateneum i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 80. był związany przede wszystkim z warszawskim Teatrem Dramatycznym i łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza. W latach 90. współpracował już z wieloma scenami: w Teatrze Dramatycznym, w warszawskim Teatrze Polskim, Teatrze Narodowym, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze Nowym w Łodzi.

W latach 90. Maciej Prus dwukrotnie wystawiał "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego, a także powrócił do wystawiania literatury romantycznej. Chętnie realizował też sztuki Witkacego i Szekspira. Powstały wówczas przedstawienia "Ryszarda III" i "Straconych zachodów miłości" w warszawskim Teatrze Polskim. W 2003 roku w Teatrze Nowym w Łodzi Maciej Prus podjął się przygotowania premiery"Hamleta", przedstawienia nieukończonego przez zmarłego Kazimierza Dejmka.

Obok ogromnego i wybitnego dorobku reżyserskiego w teatrze dramatycznym Maciej Prus ma na swoim koncie także liczne inscenizacje operowe: "Straszny dwór" Moniuszki ( Teatr Wielki w Warszawie, 1972), "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta (Teatr Wielki w Warszawie, 1976), "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego (Teatr Muzyczny w Krakowie, 1976; Teatr Wielki w Poznaniu, 1979), "Fidelia" Ludviga van Beethovena (Opera Wrocławska 1977), "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki w Łodzi, 1983), „Lukrecje Borgię" Donizettiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, „Tankreda" Rossiniego i „Młodzianków w piecu ognistym" Brittena w Warszawskiej Operze Kameralnej (2008 r.) „Cyganerię" Giacoma Pucciniego w Operze Nova w Bydgoszczy,2011r.

(-)
Materiał Opery
22 kwietnia 2015
Portrety
Maciej Prus

Książka tygodnia

Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Ricciardiego
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Maurizio de Giovanni

Trailer tygodnia