Mądrość jest kobietą
„Księżna Anna Radziwiłłowa" - scen. Jacek Daniluk - reż. Danuta Szaniawska - Teatr Słowa w Białej PodlaskiejKolejna, piąta już edycja festiwalu w Białej Podlaskiej, nazwana im. Bogusława Kaczyńskiego, gdzie dyrektorem jest teatrolog i manager kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski, obfitowała w wiele znakomitych wydarzeń.
W jego ramach, 25 sierpnia 2023 r, o godz. 18ej, w sali widowiskowej ROBiR odbyła się prapremiera spektaklu Teatru Słowa „Księżna Anna Radziwiłłowa" - Bialskiego Centrum Kultury o Annie z Sanguszków Radziwiłłowej.
Postać niezwykle ważna, w kontekście historycznym, jako propagatorka wielu przedsięwzięć przyczyniających się do rozwoju miasta. To również silna osobowość. Kobieta. To słowo brzmi dumnie, szczególnie w perspektywie odległego czasu, kiedy to wspomniane miały ograniczone prawa i przez to niewielką siłę sprawczą. Postać bardzo ambitna i przedsiębiorcza.
Po śmierci męża, w 1719 r. pełniła z powodzeniem rolę zarządczyni majątku, sprawując funkcje na polu politycznym i ekonomicznym. Jej portret doskonale przybliża wystawa znajdująca się w Muzeum Południowego Podlasia.
Spektakl amatorskiego Teatru Słowa, do scenariusza Jacka Daniluka, w reżyserii Danuty Szaniawskiej, ze wspaniałymi kostiumami zaprojektowanymi przez Małgorzatę Maciejewską oraz scenografią, będącą pracą zbiorową plastyków Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, zaprezentowany w lekkiej, humorystycznej konwencji - przenosi widzów do dawnej epoki, gdzie epicentrum stanowi rodzina Radziwiłłów, pod przewodnictwem zacnego męża – księcia Karola Stanisława Radziwiłła, „głowy rodziny" i jego żony Anny.
Na jej tle obraz księżnej przyćmiewa mądrością i kreatywnością pozostałe postaci. Inteligencją i umiejętnością subtelnej manipulacji(w znaczeniu pozytywnym) – księżna Anna zjednywała mężowską sympatię. A to początek drogi ku wielkim zmianom, które miały doprowadzić do poprawy sytuacji bialszczańskiej społeczności. Bo głównie to miała na celu - poprawę bytu swoich poddanych. I to ją wyróżniało spośród innych władców. Mądrość, wrażliwość i konsekwencja w działaniu.
Spektakl to niewątpliwie oddanie hołdu jej zasługom.
Aktorzy umiejętnie, z pasją próbowali pokazać charakter ówczesnej epoki. To w większości rodowici bialszczanie, którzy od 20tu lat, konsekwentnie współtworzą grupę teatralną. Rys humorystyczny nadał widowisku szczególnego charakteru, wprowadzając atmosferę lekkości i dobrej zabawy.
A wszystko po to, aby przy przy akompaniamencie „kultury wysokiej" – jak to ujmuje obecny prezydent miasta Michał Litwiniuk - stworzyć przestrzeń do integracji lokalnej społeczności, poczucia wspólnoty, która prowokuje do działania i zacieśniania więzów.