Maestro gościem Opery i Filharmonii Podlaskiej

spotkanie z Krzysztofem Pendereckim

Krzysztof Penderecki był gościem Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku w poniedziałek 8 kwietnia 2013 roku

Maestro przyjął zaproszenie z okazji rozpoczętych w sobotę nagrań utworu „Powiało na mnie morze snów" swojego autorstwa z udziałem Chóru i Orkiestry OiFP pod kierownictwem Wojciecha Rajskiego.

Nagrania (realizowane przez wytwórnię DUX) mają znaczenie symboliczne, gdyż zostały zorganizowane na okoliczność 80. rocznicy urodzin kompozytora. Wśród solistów znajdują się: Izabela Matuła – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzsopran, Leszek Skrla – baryton.

Z tej okazji o godzinie 16:00 we Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa z udziałem samego Krzysztofa Pendereckiego.

Podczas spotkania z dziennikarzami kompozytor odebrał Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego z rąk marszałka Jarosława Dworzańskiego w uznaniu za jego wybitne działania artystyczne i wspieranie lokalnego środowiska artystycznego jak i inicjatyw artystycznych oraz propagowanie kultury wysokiej w regionie Podlasia.

Ponadto, Maestro otrzymał półtorametrową sosnę wyrosłą z nasion poświęconych przez Benedykta XVI jako prezent Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Dyrektor OiFP-ECS Roberto Skolmowski ujawnił też wraz z Krzysztofem Pendereckim pomysł wykonania w przyszłym roku jego „Jutrzni" przez Artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej. Koncert ten zapowiedziany został na czas Wielkiego Tygodnia.

(-)
Materiał Teatru
12 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia