Magda Drab w konkursie

9. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

Autorski monodram legnickiej aktorki Magdy Drab "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" jest jednym z siedmiu spektakli, które walczyć będą o nagrody w konkursie 9. Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr". Spektakl wystawiony zostanie na Małej Scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w czwartek 20 września o godz. 21.00.

"Ideą Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" jest stworzenie warunków do zaprezentowania spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia. Spektakli, które zainicjują głębszą dyskusję o nowej myśli teatralnej, która w niedługim czasie będzie - być może - określała warunki funkcjonowania polskich teatrów" - objaśniają organizatorzy wydarzenia z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Spektakle zakwalifikowane do koszalińskiego konkursu oceni jury we składzie: Aneta Kyzioł (recenzentka Polityki), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny) oraz Zdzisław Derebecki (reżyser, dyrektor BTD w Koszalinie). Nagrodę "Młodzi oceniają młodych" dla najlepszego reżysera festiwalu przyzna także młodzieżowe jury składające się z uczniów koszalińskich liceów ogólnokształcących.

Monodram Magdy Drab z muzyką Alberta Pyśka i ludowymi przyśpiewkami to wzruszająca opowieść o polskiej malarce naiwnej (1922-2005), która mówiła o sobie, że jest Nikiforką, a obrazy przepełnione postaciami świętych i motywami religijnymi podpisywała często "Maria Wnęk, malarka słynna po całym śfiecie". W malowanych na czym popadło obrazach ich autorka apelowała o opamiętanie się człowieka toczącego wojny, o przyzwoitość i moralność w codziennym życiu. Zdawała też relacje z niełatwej codzienności, która była jej udziałem - mieszaniny biedy, poczucia krzywdy, cierpienia i zagrożenia potęgowanego przez schizofrenię. Na oczach widzów szczera, nawet śmieszna, ale naturalna naiwność ludowej malarki konfrontowana jest z protekcjonalnym poczuciem wyższości odbiorców jej sztuki, którzy pod maską wielkomiejskiej kultury kryją pogardę dla dzieł odmieńców.

Monodram zrealizowany we wrześniu ub. roku w łódzkim Teatrze Zamiast w czerwcu br. zdobył główną nagrodę 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The Best OFF". - Spektakl Magdy Drab to najbardziej dojrzałe, najpełniejsze i najlepiej zrealizowane przedstawienie w konkursie. Każdy jego element jest na mistrzowskim poziomie - od pomysłu, przez tekst, do zjawiskowej wręcz gry aktorskiej - oceniła Katarzyna Knychalska, jurorka The Best OFF.

W maju br. ten sam monodram przyniósł Magdalenie Drab laury 19. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim: pierwszą nagrodę za monodram oraz nagrodę za osobowość artystyczną festiwalu. Legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka została także laureatką czternastej w historii "Bomby sezonu" przyznawanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, a jej autorski spektakl "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" wystawiany jest od kwietnia br. na legnickiej Scenie na Strychu.

Magda Drab nie jest pierwszym z członków aktorskiego zespołu legnickiego teatru, który ma okazję do prezentacji na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. W 2012 roku sztuka "Zrozumieć H." Pawła Palcata przyniosła mu II nagrodę reżyserską na 3. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych "m-teatr", zaś trzy lata później ten sam twórca na scenie BTD wyreżyserował spektakl "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" wg reportaży białoruskiej dziennikarki Swiatłany Aleksijewicz, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 2015 r.

Grzegorz Żurawiński
Materiał organizatora
17 września 2018

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia