Magia piwnicznego wieczoru

"Rysy Na Życiorysie" - reż: Ronam Dziewoński - Piwnica Pod Baranami w Krakowie

W piątek 16 września w Piwnicy Pod Baranami miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tego wieczoru odbyła się premiera płyty Kamili Klimczak "Rysy Na Życiorysie".

Płyta jest zapisem recitalu w reżyserii Romana Dziewońskiego, autora książek o wybitnych postaciach polskiej estrady, reżysera teatralnego, poety. Wraz z artystką pracowali nad nim kilka lat zbierając odpowiednie teksty, poszukując dobrze brzmiących melodii. W efekcie, w styczniu tego roku, powstała czarująca opowieść o współczesnej kobiecie, namalowana pięknym głosem Kamili Klimczak.

Liryczne utwory przeplatane są uroczymi poetyckimi „wtrąceniami”. Każda piosenka i każdy wiersz to osobna historyjka, opowiastka o blaskach i cieniach życia. Artystka świetnie interpretuje słowa mistrzów: raz z powagą, to znów z figlarnym błyskiem w oku i ironicznym uśmieszkiem na twarzy. I mimo, że na ów kameralny, liryczny koncert składają się utwory mądre i refleksyjne, to podane są z taką lekkością, że nie sposób nie uśmiechać się do nich. Słowem – filozoficzne treści nie męczą, a wręcz dodają koloru, smaku i radości.  

Tę muzyczną ucztę kreują wraz z artystką: Dawid Rudnicki (pianino, kierownictwo muzyczne), Michał Półtorak (skrzypce), Agata Półtorak (skrzypce) oraz Grzegorz Bąk (kontrabas). Przypomnijmy, że na ten liryczny koncert składają się utwory autorstwa  wielkich mistrzów: Wojciecha Młynarskiego czy Jeremiego Przybory, wielkich poetek: Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej i wielkich kompozytorów: Jerzego Wasowskiego, Zygmunta Koniecznego czy Grzegorza Turnaua.

Obecny na premierze płyty Roman Dziewoński dedykował ów niezwykły wieczór jednej z najpopularniejszych polskich aktorek, „kobiecie pracującej” – Irenie Kwiatkowskiej. Warto również nadmienić, iż płyta została wydana nakładem wydawnictwa MTJ zajmującego się promowaniem ambitnej muzyki.

Premiera płyty była oczywiście okazją do ponownej „degustacji” recitalu. Pełna muzycznego talentu, aktorskich umiejętności i poetyckiej wrażliwości Kamila Klimczak z artystyczną swobodą wyśpiewywała kolejne utwory oraz interpretowała kolejne strofy wierszy – swoistych dopowiedzeń muzycznych historii.

Płyta Kamili Klimczak to rzadkiej szlachetności poetycko-muzyczny diament. Słuchając jej, można będzie w domowym zaciszu wywołać nieczęsto dziś możliwą do wywołania - odrobinę magii połączonej z charakterem i subtelnością kobiecej duszy.

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny
22 września 2011

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia