Magia rzeczy znajomych

"Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni" - reż. Łukasz Fijał - Krakowski Teatr Scena STU

Kabaret Starszych Panów zna chyba każdy. Od spektaklu, który powstaje na podstawie twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego oczekuje się wiele. Można też zaryzykować stwierdzenie, że takie widowisko przygotowuje ktoś świadomy wagi i wartości tekstów, które wciąż są żywe. Łukasz Fijał pisze w zapowiedzi spektaklu „Będzie pięknie, intrygująco i trochę niebezpiecznie" – i taki właśnie jest „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni".

Do tytułowego „Domu Wyobraźni" wchodzi się nieświadomie na własną odpowiedzialność. Na pierwszy rzut oka czujemy się oczarowani wnętrzem. Po dwóch stronach sceny mamy schody, prowadzące do lustrzanych drzwi. Na końcu schodów dwa pawie, z których jeden będzie służył jako wieszak, a drugi – to kran, z którego dzioba płynie trunek wyskokowy. Horyzont zajmuje wnęka, w której również widzimy dwa pawie, gdzieś pomiędzy gałęziami krzewów różanych. Scenografia tchnie magią, a kolory nadają pomieszczeniu wrażenie przytulności – dzięki temu wiemy, że chcemy tu być.

Światło gaśnie, rozlega się muzyka. We wnęce przy fortepianie zasiadł Konrad Mastyło z towarzyszeniem kontrabasisty Michała Braszaka. To oni będą odpowiadać za oprawę muzyczną: wypełniać przestrzeń dźwiękami, akompaniować. Dzięki ich obecności utwory będą mogły wybrzmieć w pełni. Okaże się, że Pianista nie jest tylko muzykiem, ale też swoistym opiekunem Domu – jego dobrym duchem. Kiedy ukłoni się na koniec i odwróci plecami, wychodząc – zobaczymy, że na plecach marynarki również ma wyhaftowanego pawia.

Niezwykła jest tu gra aktorska – scenę zagarnia wręcz dla siebie Beata Rybotycka jako Dama z kluczem, ale niczym nie ustępuje jej Andrzej Róg jako Teoretyk. Młodsze pokolenie radzi sobie również nieźle, akcja jest dynamiczna i zaskakująca. W grze aktorów widać lekkość, naturalność, radość i niesamowicie dobrą, pozytywną energię. Tworzą na scenie inny, jakby nieco „lepszy" świat i zabierają nas ze sobą. Patrzy się na nich z przyjemnością i uśmiechem na twarzy, a słucha z ciarkami na plecach.

„Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni" to spektakl tak dopracowany w szczegółach jak filmy Romana Polańskiego. Nie ma miejsca na przypadek, a cała historia, scenografia, stroje, kończąc na doborze aktorów to rzeczy przemyślane od początku do końca. Widowisko ogląda się z niemałą przyjemnością i momentami nawet wzruszeniem. Z kolażu piosenek i tekstów Kabaretu Starszych Panów Fijał stworzył piękną, mądrą, nieraz bawiącą do łez historię.

Wszystko gra tu idealnie i czujemy się trochę, jakbyśmy znaleźli się właśnie w jakimś zupełnie magicznym, innym świecie – jakbyśmy zajrzeli na drugą stronę lustra i znaleźli tam magię codzienności, odkryli na nowo czar miłości.

 

Joanna Marcinkowska
Dziennik Teatralny Kraków
12 maja 2018
Portrety
Łukasz Fijał

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...