Magicy z walizkami

23. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

W Łomży od wtorku oczy małych i dużych pasjonatów teatru zwrócone będą na... walizki - jak zawsze w czerwcu od 23 lat. W mieście nad Narwią zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka". Zjedzie tam 12 teatrów z kraju i zagranicy

To konkurs nietypowy, bo z udziałem teatrów, które uprawiają tak małe formy teatralne, że wszystko, co potrzebne do wystawienia sztuki, mieszczą właśnie w walizce, walizie, walizeczce... Oczywiście walizka to rzecz umowna, chodzi o to, by festiwalowy spektakl można było zagrać w każdych warunkach - zarówno w sali kameralnej, jak i na rynku. Wybór takich właśnie kryteriów sprawił, że łomżyński festiwal znany jest na całym świecie. I z całego świata przyjeżdżają tu kompanie teatralne - w tym roku m.in. z Madrytu, Sankt Petersburga, Ljubljany, Mińska, Omska, Mostaru, Warszawy, Białegostoku. 12 teatrów wyłoniono spośród 86 zgłoszeń (z roku na rok ich ilość wzrasta). Przez cztery festiwalowe dni obejrzeć będzie można 18 produkcji (w programie są również występy pozakonkursowe), zrealizowanych w różnych konwencjach i technikach lalkowych. Dla dzieci i dla dorosłych. 

Spektakle prezentowane będą w kilku miejscach - w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży (plac Niepodległości 14), sali MDK (ul. Wojska Polskiego 3) oraz na Starym Rynku. Dziś (wtorek) w programie: "Echo " - spektakl teatru Tyl Tyl z Madrytu (godz. 9, 11, teatr), "Śpiąca królewna" Teatru Lutkovno Gledalisce z Ljubljany (godz. 10 i 11, MDK), "Alicja" Teatru Malabar Hotel (godz. 18, teatr), "Zapach słoni pod deszczu" - spektakl Teatru Figur z Krakowa (godz. 19, MDK), "Podróże Klausa Jonasa" - spektakl Jonna Theatre z Belgii (godz. 20, Rynek).

Informacje: www.teatrlomza.hi.pl, bilety - 12 zł (za spektakl) w kasie teatru.

moż
Gazeta Wyborcza Białystok
8 czerwca 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...