Magiczny świat owadów

„Motyla noga!" - reż. Roksana Miner – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Każdy z nas chce być piękny i mądry. Podobnie ma gąsienica Zuza, która marzy o tym, żeby stać się motylem. Jej perypetie możemy śledzić w najnowszej premierze Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie w spektaklu „Motyla noga!".

Zuza najbardziej na świecie pragnie dorosnąć. Stać się piękna, kolorowa i oglądać świat z góry. Tylko jak tego dokonać, skoro wszystkie desperackie próby przemiany w motyla spaliły na panewce? Mówią, że to kwestia czasu, ale czekanie wcale nie jest łatwe, szczególnie jeśli jest się małą, pokraczną gąsienicą. Jednak po drodze spotyka wiele ciekawych postaci, którzy ostatecznie okazują się sympatyczni i pomocni, szczególnie żuk gnojowy, który nie rozstaje się ze swoją kulką kupy.

Najnowszy spektakl w Pleciudze jest oparty na mądrym tekście Agnieszki Kochanowskiej, opowiadającym o naszych marzeniach, tęsknotach, ale też o sile przyjaźni, która jest jedną z największych wartości w naszym życiu.

Jak to w bajkach bywa, na przykładzie świata zwierząt odkrywamy ludzkie charaktery oraz podobieństwa tych dwóch światów. To spektakl o poszukiwanie swojej drogi w życiu. O tym, że marząc nie powinniśmy zapominać o tym, że żyjemy tu i teraz. O tym, że powinniśmy doceniać naszą codzienność, celebrować ją, słuchać innych i podejmować decyzje, które pozwolą nam godnie dążyć do wymarzonego celu.

Jest w tej bajce wiele walorów edukacyjnych, nie tylko ze względu na psychologię, ale również ze względu na przyrodę. Młodzi widzowie przy okazji dobrej zabawy mogą się wiele dowiedzieć na temat świata owadów. Na przykład jak gąsienica zmienia się w pięknego motyla i zaczyna latać.

Ogromne wrażenie robi scenografia Agnieszki Aleksiejczuk, która w przedstawieniach dla dzieci jest bardzo ważna. Tutaj jest na bogato. Mimo że przebywamy głównie w cieniu i mroku, to jednak jest kolorowo. Mamy wrażenie, że wkroczyliśmy w tajemniczy i magiczny świat owadów, który zazwyczaj jest niedostępny naszym oczom. Zwisające zwoje, niczym łańcuchy na choince, imitują różne elementy botaniczne, które można czasami zobaczyć w podziemnych kryjówkach zwierząt. Geometryczne kształty przypominają różne konary, po których wspinają się różne stworzenia leśne.

Wszystko to uzupełnia nowoczesna muzyka Filipa Sternala, która pozwala aktorom wyrazić emocje ich bohaterów również wokalnie. Sztuka „Motyla noga!" to ciepły, rozśpiewany spektakl dla najmłodszych, który mogą z przyjemnością obejrzeć również dorośli. Też się mogą co nieco nauczyć.

Teatr Lalek Pleciuga konsekwentnie realizuje teatr lalkowy, czyli taki, w którym tradycja gry z lalką jest podstawą i bazą. To dobry kierunek. W końcu póki jesteśmy dziećmi, bawmy się lalkami.

Reżyseria - Roksana Miner, tekst - Agnieszka Kochanowska, scenografia - Agnieszka Aleksiejczuk, muzyka - Filip Sternal, reżyseria świateł - Maciej Iwańczyk, zdjęcia – Piotr Nykowski.

Obsada: Maja Bartlewska, Danuta Kamińska, Kasia Majewska, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Mirek Kucharski, Krzysztof Tarasiuk.

Premiera 26 marca 2022.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
1 kwietnia 2022
Portrety
Roksana Miner

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia