Majówka z XIII-wiecznymi pieśniami

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Pieśni pochodzące z najstarszego zbioru monodii liturgicznych w języku "volgare" powstałego w drugiej połowie XIII wieku, wypełnią Brzezinkę, czyli leśną bazę Instytutu Grotowskiego 4 maja podczas premiery spektaklu, "Stand' al mondo senza 'l mondo".

Spektakl przygotowała włoska grupa Regula contra Regulam Teatro, wykonująca pieśni pochodzące z "Laudario di Cortona", najstarszego zbioru laud zapisanych w średniowiecznej odmianie języka włoskiego. Raúl Iaiza, założyciel zespołu, stwierdza: "Wykonując niektóre kompozycje z "Laudario di Cortona", możemy połączyć wszystkie warstwy, z których złożone są pieśni. Poszukiwanie takiego połączenia jest celem naszej pracy w "Stand' al mondo senza 'l mondo".

Laudy to pieśni pochwalne powstałe w trzynastowiecznej Italii, sytuujące się na styku modlitwy, narracji dramatycznej, poezji i muzyki, ujmowane były zwykle w zbiory "laudari". W niedzielę 4 maja laudy wykonają: Raquel Alarcón, Viviana Bovino, Maria Kapala, Giulia Varotto, Andrea Coppone i Raúl Iaiza.

Instytut Grotowskiego zapewnia bezpłatny przejazd autokarem w obie strony. Spotkanie przy Instytucie Grotowskiego o godz. 18:30, wyjazd z Wrocławia o godz. 18:45. Spektakl rozpocznie się o godz. 20:00. Wymagana rezerwacja miejsc (do 29 kwietnia) mailowo: sekretariat@grotowski-institute.art.pl lub telefoniecznie: 71 34 45 320.

Przedstawienie powstało w ramach międzynarodowego programu badawczego "Regola dei Laudesi", zajmującego się teatralnym potencjałem drzemiącym w muzycznym i dramaturgicznym repertuarze włoskich religijnych pieśni pochwalnych z XII i XII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem manuskryptu "Laudario di Cortona" (Cortona Ms. 91, ok. 1270-1297).

Regula contra Regulam Teatro to laboratorium teatralne prowadzone przez Raúla Iaizę, którego działalność skupia się na podobieństwach i różnicach między treningiem a inscenizacją. Laboratorium działa na dwóch płaszczyznach - edukacji oraz badań. W ramach działalności edukacyjnej zespół organizuje regularnie w Brzezince sesje otwarte - profesjonalne warsztaty dla aktorów i reżyserów. Każda sesja gromadzi praktyków, adeptów i uczonych z różnych kultur.

Raúl Alejandro Iaiza, założyciel i dyrektor Teatru Regula contra Regulam działającego w Mediolanie, urodził się w 1964 roku w Argentynie. Reżyser teatralny i pedagog, z wykształcenia muzyk. W latach 2000-2011 był asystentem Eugenia Barby w Odin Teatret, pracował nad spektaklami: "Sól", "Sen Andersena" i "Chroniczne życie".

(-)
Materiał Teatru
26 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...