Majstersztyk kardynała

"Diabeł w purpurze" - reż: Romuald Szejd - Teatr Scena Prezentacje w Warszawie

Kardynał Jules Mazarin, francuski pierwszy minister za regencji królowej Anny Austriaczki, jest bohaterem sztuki Antoine\'a Raulta, której prapremierę przygotowuje Romuald Szejd.

Jako tytułowego diabła w purpurze zobaczymy aktora Teatru Narodowego Ignacego Gogolewskiego. Diabła, bo kardynał Mazarin cieszy się złą sławą, głównie za sprawą powieści Aleksandra Dumasa „Dwadzieścia lat później”. 

Wszechwładny i cieszący się względami królowej Mazarin, którego niektórzy historycy podejrzewają nawet o potajemny ślub z Anną Austriaczką, jest w powieści Dumasa czarnym charakterem. Przeciw jego intrygom występują słynni muszkieterowie: Atos, Portos, Aramis i d’Artagnan.

Literacka wizja była jednak krzywdząca dla faktycznych dokonań kardynała w procesie tworzenia i umacniania monarchii absolutnej we Francji. Dyplomata, następca kardynała Richelieu, doprowadził do stworzenia potęgi Francji w XVII wieku.

W sztuce Antoine’a Raulta Mazarin również jest postacią wszechpotężną, zarazem jednak zbliżającą się ku końcowi swojego życia. Świadomy swojej śmiertelnej choroby, stara się do końca doprowadzić edukację młodego króla Ludwika XIV i umocnić pozycję kraju poprzez negocjowanie traktatu pokojowego z Hiszpanią. 

Stawką w dyplomatycznych rozgrywkach jest sam Ludwik XIV. Mazarin chce umocnić pokój między dwoma krajami dzięki jego małżeństwu z infantką Marią Teresą. Na przeszkodzie staje jednak rozwijający się romans króla z siostrzenicą Mazarina, Marią Mancini.

To kolejne przedstawienie przygotowywane w Scenie Prezentacje przez Romualda Szejda, który ma ambicje przybliżania polskiej publiczności współczesnego francuskiego dramatu. „Diabeł w purpurze” pierwszy raz zostanie wystawiony w Polsce. Jego autor Antoin Rault, francuski prozaik i dramatopisarz, znany jest ze swoich zainteresowań mechanizmami polityki, które usiłuje w atrakcyjny sposób pokazać na scenie.

„Diabeł w purpurze”, dramat Antoine’a Raulta, reż. Romuald Szejd, wyk. Ignacy Gogolewski, Maria Ciunelis, Scena Prezentacje, Warszawa, ul. Żelazna 51/53, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 22 620 82 88, premiera: sobota (21.11.), spektakle: niedziela (22.11), wtorek (24.11) – czwartek (26.11), godz. 19

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
20 listopada 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia