Mała Kamienica w Teatrze

cykl "Bajki - twórcze spotkania z wyobraźnią"

Mała Kamienica jest autorskim programem kulturalno - edukacyjnym Teatru Kamienica, który skierowany jest do młodych widzów. Program obejmuje m.in. cykl pt. BAJKI - TWÓRCZE SPOTKANIA Z WYOBRAŹNIĄ, którego głównym założeniem jest przygotowanie dzieci od najmłodszego wieku do rozumienia i odbierania sztuki, edukację kulturalną oraz obyczajową.

Celem zajęć jest zabranie dzieci w podróż przez literaturę dla najmłodszych: od Ezopa, La Fontaine'a, Ignacego Krasickiego, Fredrę, Braci Grimm, Benedykta Hertza, Charelsa Perraulta, Hansa Christiana Andersena, Carla Collodiego, Antoine'a Saint - Ezupery'ego, Tove Janssona, Astrid Lindgren, Johna Ronalda Reuela Tolkiena, Jana Brzechwę, Juliana Tuwima, Janusza Korczaka, Ludwika Jerzego Kerna, Alnana Alexandra Milne, Joannę Kulmowską, Kornela Makuszyńskiego, Michaela Ende'go, Joa René Goscinny i Jeana-Jaczesa Sempé, aż po Joanne Katheleen Rowling. Każde spotkanie poświęcone będzie jednemu autorowi i wybranemu utworowi.

W klasyce twórcy spektaklu skupią się na aspekcie historycznym: epoce powstania dzieła, archaicznym języku, kostiumie, charakteryzacji i fryzurze. Wszystkie te cechy zostaną przedstawione dzieciom w prostej i przystępnej dla dzieci formie - poprzez włączenie do zabawy i dialogu.

W utworach współczesnych motywem przewodnim będzie muzyka, efekty specjalne, ruch sceniczny, łączenie żywego teatru z lalką, czy marionetką oraz projekcjami multimedialnymi.

Każde z zajęć będzie wzbogacone krótką inscenizacją fragmentu utworu, połączoną z nauką piosenki lub interpretacją tekstu przez dzieci (możliwe jest odegranie przez nie krótkiej scenki). W czasie warsztatów aktorzy zwrócą uwagę na tekst utworu oraz jego formę - czy utwór jest wierszowany, czy jest może prozą. Oprócz tego twórcy spektaklu skupią się nad przesłaniem omawianej historii, porozmawiają o emocjach oraz o wywołanych odczuciach.

BAJKI - TWÓRCZE SPOTKANIA Z WYOBRAŹNIĄ mają przede wszystkim charakter edukacyjny i interaktywny, opierają się na dramie pedagogicznej i są okazją do rozmów z dziećmi na trudne tematy dotyczące wartości. Dzieci rozwijają także umiejętności nazywania cech charakteru i poznają reguły współżycia z innymi ludźmi. Każda bajka przemyci również naukę dotyczącą teatru: dzieci dowiedzą się czym jest musical, teatr cieni, teatr lalek, by w przyszłości rozróżniać te gatunki i świadomie odbierać przekaz teatralny.

Po każdym ze spotkań aktorzy pokażą Małym Widzom na czym polega praca w teatrze - każde dziecko będzie miało okazję sprawdzić jak wygląda Teatr od kulis.

Twórcami projektu są:

Hanna Kochańska (aktorka warszawskiego Teatru Syrena, producentka własnych przedstawień teatralnych, a także trener twórczości dziecięcej i emisji głosu).

Jacek Zawada (aktor warszawskich teatrów: Roma, Syrena, Rampa, wokalista zespołów Zawada Band i Fancy Club, konferansjer, trener twórczości dziecięcej).

(-)
Materiał Teatru
28 lutego 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...